Dotychczas mówiło się, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zdaniem brytyjskiego profesora Stanleya Corena nastąpiła społeczna zmiana. Teraz to koty rządzą naszym światem!

Według statystyk w krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów i jedynie 173 mln psów. Powodów takiej dysproporcji jest wiele, ale najważniejszą z nich są zmiany zachodzące w naszej cywilizacji. Zdaniem badacza z University of British Columbia właściciele kotów częściej żyją samotnie i zazwyczaj w mieszkaniu. Posiadacze psów to głównie rodziny z dziećmi zamieszkujące w domach. Opieka nad kilkoma kotami przestałą być domena starszych, samotnych kobiet. Według przeprowadzonych badań w społeczeństwie żyje więcej singli i bezdzietnych par, dla których koty staja się ekwiwalentem dzieci.

Psy i koty – rywalizacja od zawsze

Odwieczna rywalizacja między psami a kotami to jedynie społeczne zjawisko. Niemniej jednak można mówić o wzajemnej niechęci tych zwierząt wobec siebie. Podstawowa różnica między zachowaniem kotów i psów to ich przywiązanie do człowieka. Psy mają zdecydowanie bardziej przyjazny stosunek do ludzi. Potrafią współpracować, są empatyczne, wierne, uczuciowe, rozumieją również polecenia i chętnie je wypełniają. Koty to zdecydowanie zwierzęta niezależne, pełne gracji i urody. Ich mniejsze wymagania bytowe zdecydowanie bardziej pasują do indywidualistów, egoistów i zapatrzonych w siebie narcyzów, których według badaczy, jest w społeczeństwie najliczniejsza grupa.

Napisz komentarz