Świat zwierząt

Czy znasz te ciekawostki o szczurach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy znasz te ciekawostki o szczurach?

Artykuł sponsorowany

Chociaż szczury nie cieszą się wśród ludzi najlepszą opinią, są to naprawdę fascynujące zwierzęta, o których warto dowiedzieć się więcej. Niezależnie, czy zdajesz sobie sprawę z wyjątkowości tych gryzoni, jesteś ich największym przeciwnikiem czy dopiero się do nich przekonujesz – oto kilka ciekawostek o szczurach, z którymi warto się zapoznać!

Czy dbają o czystość?

Wbrew obiegowej opinii higiena stoi wysoko na liście ich priorytetów. Skąd ten wniosek? Wystarczy prosta obserwacja szczurów i ich zwyczajów. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że większość dnia spędzają one na myciu się i iskaniu? Mało tego! Jeśli jest ich więcej niż jeden, możliwe jest, że będą dbać o siebie nawzajem.

Czy cenią sobie towarzystwo?

Chociaż wydawałoby się, że mają naturę samotnika, w rzeczywistości szczury uwielbiają bliskość człowieka i bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Co ciekawe, kiedy są szczęśliwe, wydają z siebie wysoki, świergoczący dźwięk podobny do śmiechu. Noszą żałobę po zmarłych członkach stada, a kiedy ich towarzysze są chorzy, zajmują się nimi, dopóki nie wydobrzeją. To sprawia, że niezwykle istotne jest zapewnienie im innych szczurzych kompanów – w samotności te gryzonie szybko popadają w depresję.

Czy są winne epidemii dżumy?

Krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat szczurów, jednak teoria, że to właśnie one są odpowiedzialne za epidemii dżumy w średniowieczu. W rzeczywistości to nie gryzonie, a przesiadujące na nich pchły roznosiły choroby. W dodatku zarażenie się czymkolwiek od szczura nie jest bardziej prawdopodobne od złapania czegoś od psa, kota czy innego domowego zwierzęcia.

Fot. Pixabay

Czy są inteligentne?

Niesamowicie! Oswojone szczurki są w stanie nauczyć się wielu sztuczek oraz rozwiązywać prostsze łamigłówki. Bardzo szybko się uczą, dlatego potrzebują nieustannej stymulacji umysłowej. Klatki na szczury nie mogą być miejscem nudnym. Warto zaopatrzyć je w tunele, gałęzie do wspinaczki, drabinki. Nie należy jednak umieszczać w nich kołowrotka! Szczury są za duże, aby móc biegać w nich bez ryzyka uszkodzenia kręgosłupa lub ogona zwierzątka.

Czy lubią gryźć kable?

Niestety, szczury mają zwyczaj przegryzania przewodów. Wiąże się to bezpośrednio z ich anatomią – zęby tych zwierząt potrafią rosnąć nawet do dwunastu centymetrów rocznie! Szczury gryzą, żeby pozbyć się nadmiaru uzębienia. Dlatego opiekunowie szczurów muszą zadbać o to, żeby przed każdym wybiegiem zabezpieczyć kable. W innym razie spacer po mieszkaniu może skończyć się nieprzyjemnym wypadkiem.

Czy znają sposób na antykoncepcję?

Kolejnym interesującym faktem o szczurach jest ten dotyczący ich ciąży. Może wydać Ci się to niemożliwe, ale samica szczura jest w stanie zadecydować… czy ma w danym momencie zajść w ciążę. Zależne jest to od tego, czy jej potomstwu nic nie będzie zagrażać. Gdy tylko pojawi się ryzyko głodu czy niebezpieczeństwa, samica potrafi powstrzymać przepływ nasienia na pewien okres czasu. Zapłodnienie odbywa się dopiero w momencie, gdy uzna sytuację swojego przyszłego potomstwa za bezpieczną. Po okresie ciąży, który trwa 3 tygodnie, rodzi się około ośmiu szczurów, których płeć matka jest w stanie rozpoznać po… zapachu.

Czy są święte?

W indyjskiej Świątyni Karni Mata żyje obecnie ponad 15 tysięcy szczurów, które przez tamtejszą społeczność uważane są za święte zwierzęta. Są czczonych przez wiernych, którzy pokładają nadzieję w to, że po śmierci sami powrócą na Ziemię pod postacią szczura.

Czy czują ludzkie emocje?

Często mówi się o tym, że zwierzęta wyczuwają emocje swoich opiekunów. Jednak czy wiedziałeś wcześniej, że podobnie jest ze szczurami? Bez problemu rozpoznają, czy jesteś smutny, radosny, podekscytowany czy zły – a co jeszcze ciekawsze, są w stanie na to adekwatnie zareagować. Posiadając szczury na pewno uda Ci się zorientować, że te odpowiadają na Twoje emocje!

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*