NaturaPogoda

Poznaj najcieplejsze miejsca na świecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj najcieplejsze miejsca na świecie

Najcieplejsze miejsca na ziemi są trudne do zamieszkania i życia. Aż trudno uwierzyć, że istnieją najgorętsze miejsca na ziemi, gdzie temperatura może sięgać aż 60 stopni Celsjusza! Koniecznie sprawdź nasz ranking najgorętszych miejsc na naszej planecie.

Pustynia Lut – Iran, temperatura 70.7°C

Na pustyni Lut w Iranie zmierzenie temperatury za pomocą stacji meteorologicznych jest praktycznie niemożliwe. Rekordowy pomiar – 70,7°C odnotowała satelita NASA w 2005 roku. Obecnie jest to teren niezamieszkały, ponieważ niska wilgotność powietrza oraz bardzo wysoka temperatura nie pozwalają na normalne funkcjonowanie.

Badlands – Australia, temperatura 69,3°C

Na pustynnych terenach w Badlands w Australii również nie umieszczano stacji meteorologicznych. W 2002 roku również satelita NASA odnotowała temperaturę sięgającą 69,3°C. Na tym obszarze nie ma praktycznie żadnych roślin wysokopiennych. Nie występują również zbiorniki wodne. Tereny są niezamieszkałe ze względu na bardzo suche powietrze.

Kotlina Turfańska – Chiny, temperatura 66,8°C

Bardzo ekstremalne temperatury występują również w Chinach, a dokładniej w Kotlinie Turfańskiej. Jest to najgłębsza kotlina pochodzenia tektonicznego. Leży w zachodniej części Chin, we wschodnim Tienszanie. Dno tej kotliny stanowi wyschnięte jezioro Aydingkol Hu. Jest to jednocześnie najniższy punkt Chin – 154 m p.p.m.).

Dolina Śmierci – USA, temperatura 56,7°C

Również w USA można spotkać miejsca, które są niezwykle gorące. Na pustyni Mojave w Kalifornii odnotowano temperaturę równą 56,7°C. Pomiaru tego dokonano 10 lipca 1913 roku. Obecnie podobne temperatury nadal występują na tym terenie, co nie zniechęca turystów do jej odwiedzania. Piękne tektoniczne wzniesienia w Dolinie Śmierci zachwycają odwiedzających. Grunt w trakcie lata nagrzewa się aż do 100°C, co pozwala nawet na smażenie na nim jajek. W 1993 roku słynna Death Valley została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, a rok później parkiem narodowym.

Ar-Rab al-Chali – Arabia Saudyjska, temperatura 56°C

Arabia Saudyjska to nie tylko drapacze chmur oraz piękne plaże, ale również tereny pustynne. Jeden z nich to pustynia położona w południowej części tego kraju. Jest też największą piaszczystą pustynią na świecie. W ciągu dnia wieje tam gorący wiatr – szamal, który bardzo utrudnia oddychanie. Praktycznie nie można uświadczyć tam opadów deszczu, które zdarzają się bardzo rzadko.

Timbuktu – Mali, temperatura 54.5°C

Miejscowość ta leży w niedalekiej odległości od Sahary, stąd tak wysokie temperatury. Miasto otoczone jest z każdej strony wydmami, a silny wiatr nadmuchuje na ulice duże ilości piasku. To również jedno z najgorętszych miejsc na ziemi – temperatura w dzień potrafi sięgać 54.5°C. Takie upalne dni nikogo tu jednak nie dziwią. Pewne orzeźwienie przynosi jednak rzeka Niger, która oddalona jest od Timbuktu o 20 km.

Tirat Cewi – Izrael, temperatura 54°C

Ten teren położony jest w północnej części Izraela, w depresji Rowu Jordanu. Podaną wyżej temperaturę odnotowano w 1942 roku. Do dziś w tym miejscu odnotowuje się bardzo wysokie temperatury.

Kibili – Tunezja, temperatura 50°C

To miejscowość w środkowo-zachodniej Tunezji, która słynie z rekordowych temperatur oraz najlepszych gatunków daktyli; deglet nour – palce światła. Od wielu lat organizowany jest tam festiwal, który kończy zbiór tych słodkich owoców. Co ciekawe mimo bardzo wysokich temperatur to miejsce jest również oazą wśród suchych i pustynnych okolic. Tamtejsi mieszkańcy radzą sobie z wysokimi, wręcz ekstremalnymi temperaturami dzięki specjalnemu ubiorowi. Turbany oraz długie, bawełniane spodnie i spódnice chronią przed parzącym słońcem. Miejscowość nie jest nastawiona na turystów, ale można w niej podziwiać m.in. ciekawą starą część miasta oraz dawny targ, na którym handlowano niewolnikami.

Kotlina Danakilska – Etiopia, temperatura 47°C

Etiopia znana jest z bardzo wysokich temperatur. Nie inaczej jest w Kotlinie Danakilskiej. Gorące powietrze jest znacznie bardziej rozgrzane przez występujące w tej okolicy aktywne wulkany. Mieszkańcy tych okolic mogą odczuwać nie tylko wstrząsy sejsmiczne, ale również wulkany, które zieją groźnymi dla człowieka związkami siarki. W obrębie wulkanów, które są aktywne, próżno szukać większych miast. Są odwiedzane jedynie przez ciekawskich turystów oraz sejsmologów.

Średnia temperatura roczna w okolicy Kotliny Danakilskiej wynosi 35°C, a najwyższa odnotowana w tym miejscu jest równa prawie 50°C.

Zdjęcie główne: Bruno Scramgnon/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*