GeografiaNatura

Oto największe pustynie świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Oto największe pustynie świata

Niektóre pustynie zachwycają nas swoją fauną i florą. W tym artykule poznamy te uznawane za największe na świecie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Sahara w Afryce

To najbardziej rozpoznawalna pustynia na świecie, jednak nie największa. Ten zaszczytny tytuł przypadł pustyni lodowej – Antarktydzie. Sahara jest z kolei najrozleglejszą pustynią piaszczystą. Zajmuje około 9 mln km2. Rozciąga się aż na 11 państw, w tym Maroko, Algierię, Tunezję, Egipt, Mali, Nigru oraz Sudan.

Ma piękne, wysokie wydmy, a na jej terenie żyje wiele gatunków jaszczurek, węży i skorpionów, które szczególnie lubią wysokie temperatury oraz pustynny klimat. Jej największą część stanowią skaliste hamady, jak również płaskowyże i bardzo niewielkie płaty łąk, które charakteryzują się bardzo bujną fauną i florą.

Sahara mimo kilku naprawdę imponujących oaz nie jest miejscem przyjaznym bytowaniu – temperatury w nocy potrafią spaść nawet do 20℃ poniżej zera. W dzień z kolei panuje na niej niesamowity upał. Częste burze piaskowe z kolei na wiele godzin mogą przesłonić słońce.

Fot. Andrzej Kryszpiniuk/Unsplash

Pustynia Namib – jedna z najstarszych pustyń świata

Pustynia ta nie tylko zachwyca swoją wielkością, ale przede wszystkim wiekiem – szacunkowo ten teren ma nawet 55 milionów lat. Powierzchnia tej pustyni to 81 tys. km2. Zachwyca pięknymi, wysokimi wydmami, a także jedynymi w swoim rodzaju gatunkami zwierząt. Krajobraz oprócz wydm zapełniają również surowe góry oraz żwirowe równiny. Można powiedzieć, że Namib ma iście księżycowy pejzaż, dlatego jej surrealistyczny i wyobcowany wygląd pokochali scenarzyści i fotografowie.

Pustynia Arabska

To mniej znana pustynia – zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale również pięknym otoczeniem. Zajmuje łącznie 2,3 mln km2. Największa jej część jest położona w Arabii Saudyjskiej. Od północy z kolei graniczy z Pustynią Syryjską, a na południu z Morzem Arabskim. Dzięki tak nietypowemu położeniu można w różnych jej częściach podziwiać całkiem odmienny mikroklimat. Charakterystyczne są tam bardzo upalne dni i mroźne noce, dlatego tak trudne warunki nie sprzyjają zamieszkaniu na niej. Pustynia Arabska to również Rub’al Khali – największy na świecie obszar ciągłego piasku. Jest ona również częścią wielu pasm górskich.  Znana jest szczególnie z bardzo obfitych źródeł naturalnych gazu ziemnego, siarki i przede wszystkim ropy naftowej.

Pustynia Gobi – Mongolia

Pustynia Gobi jest uznawana za jedną z największych na świecie pustyń piaszczystych, której obszar rozciąga się na terenie południowej Mongolii, ale również północno-zachodnich Chin. Nie dziwi więc fakt, że uznaje się ją za piątą co do wielkości pustynię świata. Łącznie ma aż 2 mln km2 i znana jest z wyjątkowo ekstremalnych temperatur. W lecie odczuwalna temperatura sięga tam nawet 50℃. Zimą z kolei spada poniżej −40℃. Życie w tym miejscu jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W obrębie pustyni znajduje się m.in. pasmo Tien-shan, dorzecze Junggar oraz płaskowyż Alashan. Niegdyś na jej terenach znajdował się słynny Jedwabny Szlak.

Antarktyda – pustynia lodowa

Ta informacja może być nieco zaskakująca, ale największą pustynią świata jest Antarktyda, nazywana również pustynią lodową. To ogromny obszar pokryty czapami lodowymi. Wielu osobom pustynie kojarzą się z miejscami, które są bardzo gorące. Antarktyda nazywana jest pustynią dlatego, że średnia ilość opadów nie przekracza 100 mm rocznie. W przeciwieństwie do pustyń, na których panują wysokie temperatury, pustynia lodowa nie posiada żadnych roślin. Temperatura może sięgać nawet −97,4℃ – to bardzo trudne warunki na rozwój jakiejkolwiek roślinności. Mimo tak ekstremalnych warunków na Antarktydzie występują zwierzęta. Można spotkać tam albatrosy, pingwiny, foki, a także wieloryby i petrele. Ci przedstawiciele wymienionych gatunków zwierząt chowają tu swoje młode i polują – ich głównym pożywieniem są ryby. Antarktyda jest uznawana za jeden z najpiękniejszych cudów natury.

Zdjęcie główne: Taryn Elliott/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*