NaturaPogoda

8 ciekawostek o oceanach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
8 ciekawostek o oceanach

Oceany są środowiskiem życia dla wielu gatunków występujących na naszej planecie. Są też źródłem sztormów i życiodajnych deszczów. Uczeni ciągle odkrywają ich sekrety, które nie przestają zdumiewać. Dzisiaj odkrywamy przed Tobą 8 ciekawostek o oceanach!

Najdłuższy grzbiet górski na Ziemi znajduje się na oceanie

Grzbiet Śródatlantycki to najdłuższy grzbiet górski na naszej planecie. Ten podwodny łańcuch górski ma długość ponad 50 000 km i biegnie od Oceanu Arktycznego przez Ocean Atlantycki, Afrykę, Azję i Australię aż do Oceanu Spokojnego, oblewającego zachodnie wybrzeża Ameryki Północnej. Grzbiet Śródatlantycki wyznacza granicę, która tektonicznie oddziela obie Ameryki od Europy i Afryki.

Ocean Atlantycki się rozszerza

Jest to spowodowane ruchem płyt tektonicznych, a dokładnie dynamiką Grzbietu Śródatlantyckiego. On odgrywa zasadniczą rolę w konsekwentnym poszerzaniu się Oceanu Atlantyckiego. Z kolei Ocean Spokojny kurczy się co roku o 2–3 centymetry, co z kolei jest spowodowane ruchami tektonicznymi wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia.

Uczeni zbadali zaledwie 5% oceanów

To zdumiewające, ale uczeni zbadali jak dotąd zaledwie 5% naszych oceanów. Zważywszy na to, że głębiny morskie są domem dla 94% wszystkich żyjących na Ziemi gatunków, przed nami jeszcze wiele ciekawych odkryć. Okazuje się, że uczeni dysponują dokładniejszymi mapami Marsa niż dna oceanów!

Wielką Rafę Koralową można zobaczyć z kosmosu

Wielka Rafa Koralowa leżąca u wybrzeży Australii jest największą żywą strukturą na świecie i można ją dostrzec z kosmosu. Z tej perspektywy rafa rysuje się jako biała smuga na tle błękitnego oceanu, wciąż jednak pozostaje wyraźnie widoczna. Długość Wielkiej Rafy Koralowej wynosi ponad 2 300 km i zamieszkuje w niej ponad 2000 gatunków ryb, 4000 gatunków mięczaków i ponad 400 gatunków koralowców.

Najniższy punkt na Ziemi znajduje się na głębokości ponad 11 000 metrów

Głębia Challengera, położona w Rowie Mariańskim w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jest najniżej położonym zbadanym miejscem na Ziemi. Jej głębokość wynosi 11 034 km. Gdyby można było postawić Mount Everest na dnie tego rowu, szczyt wciąż znajdowałby się 1 609 km poniżej poziomu morza!

Niektóre gatunki morskie żyją w ekstremalnych warunkach atmosferycznych

Istnieją takie gatunki morskie, które lubują się w ekstremalnych warunkach, wcześniej uznawanych za nienadające się do życia. Fascynujące życie toczy się wokół tzw. czarnych kominów – miejsc, w których woda za sprawą wysokiego ciśnienia osiąga 200 stopni Celsjusza. Proces chemosyntezy przekształca wodę w tych obszarach w cukier, którym żywią się niektóre gatunki meduz, gigantycznych morskich dżdżownic, krabów i krewetek.

Pacyficzna Wyspa Śmieci

W 1997 roku na powierzchni Pacyfiku pojawiła się śmieciowa wyspa. To dryfujące wysypisko to ogromny wir krążący między Hawajami i Kalifornią. Większość śmieci nie rozpada się całkowicie, a jedynie przekształca w pył, który tworzy zawiesinę i stwarza poważne zagrożenie dla życia morskiego.

Płetwal błękitny to największe znane zwierzę w historii Ziemi

Jest jeszcze okazalszy od największych znanych naukowcom gatunków dinozaurów. Płetwal błękitny może osiągać do 25 metrów długości, a w jego ciele bije serce wielkości niewielkiego samochodu. Te niewiarygodne ssaki śpiewają i potrafią się nawoływać.

Zdj. główne: Joseph Barrientos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*