NaturaŚwiat zwierząt

10 ciekawostek o wielorybach, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 ciekawostek o wielorybach, które warto znać

Wieloryby są bardzo interesującymi i tajemniczymi zwierzętami. Ich życie w głębinach jest trudne do zbadania, dlatego naukowcy nieustannie znajdują o nich nowe informacje. Są spokojnymi zwierzętami, a ich rozmiar robi wrażenie. W tym artykule przedstawiamy 10 ciekawostek o wielorybach. 

1. Niektóre gatunki pociąga muzyka

W 2013 roku grupa naukowców zmusiła kilka wielorybów do słuchania muzyki, na którą odpowiadały one nie tylko z zainteresowaniem, ale także wykonując zsynchronizowane tańce. Nadal nie wiemy dokładnie, czy doceniają muzykę, czy też bodziec sprawia, że ​​poruszają się, symulując taniec, jednak wydaje się, że muzyka im się podoba.

2. Śpiewają według zasad muzyki pop

Naukowcy odkryli, że humbaki śpiewają piosenki zgodne z zasadami muzyki pop. Mają podobną strukturę i cechy, a nawet są chwytliwe dla wszystkich członków grupy. Kiedy znudzi im się melodia, wymyślają nową.

3. Kaszaloty śpią pionowo

Kaszaloty śpią w bardzo dziwnej pozycji – pionowej z głową do góry. Poza tym kaszalot śpi między 18 a 24. Początkowo sądzono, że kaszaloty śpią jak delfiny, zachowując czujność, ale nie zostało to udowodnione.

4. Opalają się, aby chronić się przed słońcem

Nie tylko ludzie lubią słońce. Płetwale błękitne opalają się, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych promieniami ultrafioletowymi (UV). Badacze z kilku brytyjskich, amerykańskich i meksykańskich instytucji uzyskali próbki DNA ze skóry różnych okazów z Zatoki Kalifornijskiej. W ten sposób naukowcy zaobserwowali, że wieloryby mają zdolność opalania się, tak samo jak ludzie. Jednak nie występuje to w przypadku innych gatunków, takich jak płetwal kaszalot, które są ciemniejsze od płetwala błękitnego. 

Fot. Pixabay

5. Samice wielorybów mają przyjaciół

Samice wielorybów nie tylko często spotykają się ze swoimi partnerami, ale potrafią też znaleźć sobie innych przyjaciół, z którymi się dogadują. To zachowanie jest unikalne dla samic, a te osobniki, które mają przyjaciół, są zdrowsze i mają młodsze dzieci.

6. Wieloryby adoptują inne zwierzęta

Zdarzały się przypadki, w których wieloryby akceptowały inne zwierzęta jako członków grupy. Na przykład, zaobserwowany wieloryby opiekujące się delfinem, który został odrzucony przez swoją rodzinę. Co ciekawe, niektóre gatunki wielorybów znajdują przedmioty, które noszą jak młode i czule o nie dbają. Nadal jednak nie wiadomo, skąd bierze się to zachowanie. 

7. Niektóre wieloryby żyją 200 lat 

Wieloryb grenlandzki żyje od 60 do 90 lat. Zostały jednak znalezione okazy, które żyły aż 211 lat. W 2007 roku znaleziono wieloryba, w którym tkwił fragment broni z 1879 roku, co oznacza, że ​​był on naprawdę stary. Ponadto aminokwasy w oczach niektórych wielorybów potwierdzają tę hipotezę.

8. Wieloryby potrafią naśladować ludzki głos

Niektóre wieloryby potrafią naśladować ludzki głos tak dobrze, że naukowcy początkowo nie mogli w to uwierzyć. Zwierzęta te zmieniają ciśnienie w nosie i nadmuchują specjalny woreczek, który mają w nozdrzach. Zdarzały się nawet wieloryby, które potrafiły naśladować brzmienie swojego imienia wypowiadanego przez ludzi.

9. Moby Dick naprawdę istniał

Herman Melville oparł swoją powieść Moby Dick na prawdziwej historii o wielorybie o imieniu Mocha Dick, który zatopił angielski statek w 1820 roku. Osoby, które przeżyły tę katastrofę, mieszkały na wyspie, gdzie musiały uciekać się do kanibalizmu. Prawdziwa wersja wydarzeń jest podobno jeszcze bardziej przerażająca niż ta, która przedstawiona została w książce.

10. Płetwal błękitny to największe zwierzę na świecie

Płetwal błękitny jest największym zwierzęciem na świecie: może osiągnąć 30 metrów i waży nawet 180 tys. kg. Trudno sobie wyobrazić zwierzę tej wielkości. Jego serce jest wielkości samochodu, a jego jama ustna może pomieścić 100 osób. Ze wszystkich gatunków wielorybów płetwal błękitny robi największe wrażenie ze względu na swoje potężne gabaryty.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*