Kosmos

Jak pełnia Księżyca wpływa na ludzi?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pełnia Księżyca wpływa na ludzi?

Wiele osób zastanawia się, czy fazy Księżyca wpływają w jakiś sposób na funkcjonowanie ludzi. Jak się okazuje – tak.

Dawniej, jeszcze przed wynalezieniem sztucznego oświetlenia, ludzie żyli zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy. Pełnia była dla nich wyjątkowym czasem, który powiązany był z wieloma wierzeniami i magicznymi mocami.

Przesądy i ludowe wierzenia a pełnia Księżyca

Zacznijmy od tego, że pełnia pojawia się raz w miesiącu i trwa trzy dni. Wówczas Księżyc, widziany z Ziemi jest pełny, okrągły i bardzo jasny. W dawnych czasach uważano, że pełnia ma w sobie wielką moc, jest wyjątkowa. Właśnie dlatego sądzono, że to najlepszy czas na oczyszczenie ciała i organizmu. Stosowano wtedy różnorodne zabiegi kosmetyczne, pito napary ziołowe. Co ciekawe, tego dnia podcinano końcówki, aby zapewnić sobie zdrowy i szybki wzrost włosów. W czasie pełni brano również śluby, aby zagwarantować sobie zgodne małżeństwo. Natomiast dzieci urodzone w czasie pełni miałby być nad wyraz bystre.

Pełnia była także znakomitym czasem na zbiór ziół, które miały dzięki temu mieć jeszcze lepsze właściwości. W tym czasie nie zalecano jednak wpatrywania się w Księżyc, ponieważ mogło wiązać się to z utratą wzroku czy przyczynić się do szaleństwa.

Jak pełnia wpływa na ludzi?

Obecnie większość ludzi nie wierzy w przesądy ludowe. Czy jednak oznacza to, że pełnia Księżyca w żaden sposób nie oddziałuje na nasze życie? Jak wskazuje wiele badań naukowych, ten moment w miesiącu może wpływać na nasze samopoczucie.

Podczas pełni wiele osób skarży się na problemy z zasypianiem, bezsenność, problemy z koncentracją czy wzmożony apetyt. Inni natomiast zauważają u siebie nieracjonalne zachowania, wahania nastroju, nieuzasadnione poirytowanie czy występowanie ataków agresji. Czym jest to spowodowane i czy naprawdę ma związek z pełnią?

Pełnia Księżyca a zaburzenia produkcji serotoniny

W trakcie pełni Księżyca dochodzi do zaburzenia produkcji serotoniny, która to znana jest także jako hormon szczęścia. W rezultacie wiele osób boryka się z zaburzonym zasypianiem czy bezsennością. Niepoprawna produkcja serotoniny jest ponadto ściśle powiązana ze wzmożonym apetytem. Hormon ten oddziałuje na wiele układów naszego ciała, przykładowo układ krążenia, pokarmowy czy rozrodczy u kobiet.

Statystyki policyjne wskazują na fakt, że w czasie pełni dochodzi do zwiększonej liczby morderstw i samobójstw. Jak się okazuje, przyczyną tego również może być zaburzona produkcja serotoniny, która bierze istotny udział w regulowaniu zachowania człowieka.

Pełnia Księżyca a bezsenność i trudności z zasypianiem

Na temat zależności – pełnia a bezsenność, prowadzonych było wiele badań naukowych. Na tę chwilę nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy naprawdę w czasie pełni, nasz typowy rytm dobowy jest zaburzony. Ciekawym wydaje się jednak badanie z 2013 r. przeprowadzone w Szwajcarii.

Badania przeprowadzono na 33 ochotnikach, których sen obserwowano w ściśle kontrolowanych warunkach. Naukowcy zauważyli, że w czasie pełni, zaśnięcie zajmowało badanym o wiele dłużej czasu. Sam sen był natomiast znacznie bardziej płytki niż normalnie. Choć badani byli umieszczeni w ciemnym pokoju, zauważono u nich spadek poziomu melatoniny.

Konkluzje z badania były następujące: pełnia sprawiła, że aktywność mózgu związana z fazą głębokiego snu spadła o niemal ⅓, zasypianie zajęło badanym średnio 5 minut dłużej niż zwykle, a sam sen trwał niespełna 20 minut krócej. Obserwacje te pozwoliły naukowcom wysnuć wnioski, że pełnia ma realny wpływ na sen człowieka.

Międzynarodowe badania z 2016 roku

Dokonania naukowców ze Szwajcarii spotkały się z dużym odzewem środowiska naukowego, które podało w wątpliwość uzyskane wyniki. Kanadyjski Eastern Ontario Research Institute postanowił więc przeprowadzić międzynarodowy projekt, w którym zbadano prawie 6 tysięcy dzieci z pięciu kontynentów. Dlaczego dzieci? Ponieważ, po pierwsze, potrzebują one o wiele więcej snu, a po drugie, są one znacznie bardziej wyczulone na zmiany behawioralne. Przez 28 dni (czas trwania cyklu księżycowego), gromadzono dane, które pokazały, że czas trwania snu nocnego w czasie pełni, trwał średnio o 5 minut krócej, natomiast inne zachowania nie uległy żadnej zmianie, która byłaby w jakiś sposób istotna. Choć badanie to pokazało, że pełnia ma wpływ na ludzki sen, tak naprawdę takie odchylenie nie ma żadnego wpływu na zdrowie ludzi.

Pełnia Księżyca a zdrowie psychiczne

Jeśli chodzi o wpływ pełni Księżyca na zdrowie psychiczne, badania naukowe ani nie zaprzeczają, ani nie potwierdzają tej tezy. Dostępnych jest jednak wiele analiz, które warto przytoczyć odnośnie do tego tematu.

Wiele mówi się o tym, że podczas pełni Księżyca, ludzie stają się bardziej agresywni. Część analiz statystyk policyjnych wskazuje, że jest to prawda. Jednak zespół specjalistów z New York University, podczas prowadzonych w latach 2014–2018 badań, wskazał, że taka zależność nie występuje. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, czy jest to prawda, czy mit.

Czy w czasie pełni placówki psychiatryczne przyjmują więcej pacjentów? Badanie z 2009 r. wskazuje, że tak. Otóż w tym czasie liczba przyjęć miała być nawet dwukrotnie większa. Po przeanalizowaniu 91 pacjentów, badacze odkryli, że aż 23% osób z zaburzeniami zachowania zostało przyjętych w czasie pełni. Z kolei naukowcy ze School of Psychology Université Laval, w 2012 r., stwierdzili, że pełnia nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o występowanie zaburzeń psychicznych. Stanowisko to potwierdzają również kanadyjscy badacze, którzy przeanalizowali 770 pacjentów, borykających się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Oni również stwierdzili, że pełnia nie ma wpływu na samopoczucie czy wzmożenie występowania objawów chorobowych.

Pełnia Księżyca a irracjonalne decyzje

Mówi się także, że podczas pełni Księżyca, ludzie podejmują więcej irracjonalnych i pochopnych decyzji. Potwierdzeniem tego ma być analiza wskaźnika Dow Jones, przeprowadzona na 24 giełdach światowych w czasie 100 lat. Wyniki wskazały na to, że w czasie pełni inwestorzy decydowali się na wiele, często bezsensownych inwestycji. Podczas nowiu, średni wzrost kursów miał być dwukrotnie wyższy niż podczas pełni.

Zdj. główne: Ganapathy Kumar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*