Kosmos

Czy znasz te fakty na temat Drogi Mlecznej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy znasz te fakty na temat Drogi Mlecznej?

Już Demokryt twierdził, że Droga Mleczna złożona jest z niepoliczalnej ilości gwiazd, których nie sposób rozpoznać gołym okiem. Pierwszym nowożytnym astronomem, któremu udało się ten fakt zaobserwować, był Galileo Galilei.

Galileusz dokonał swojej fascynującej obserwacji w 1609 roku i to za pomocą skonstruowanej przez siebie lunety. Jakie jeszcze ciekawostki o Drodze Mlecznej warto znać?

Droga Mleczna – nazwa

Nazwa Droga Mleczna wywodzi się ze starożytnego języka greckiego (galaxias kyklos) i stanowi opis tego zjawiska obserwowanego na nocnym firmamencie z Ziemi i przypominającego pociągnięcie pędzlem nierównomiernego mlecznego paska na niebie.

Droga Mleczna – budowa

Drogę Mleczną zalicza się do galaktyk spiralnych z poprzeczką (SBbc). Posiada ona jądro galaktyki (prawdopodobnie z czarną dziurą), kilka ramion spiralnych (powyżej trzech) i strukturę zwaną poprzeczką, leżącą w płaszczyźnie dysku galaktycznego.

Układ Lokalny

Droga Mleczna wchodzi w skład gromady galaktyk zwanej Układem Lokalnym. Zalicza się do niego, wraz z naszym układem gwiezdnym, 35 innych galaktyk w tym m.in. galaktykę Andromedy, Wielki i Mały Obłok Magellana czy Trójkąt M33.

Najbliższe sąsiedztwo

Najbliższym sąsiadem Drogi Mlecznej jest galaktyka karłowata Wielki Pies. Jest ona odległa od centrum naszej galaktyki o ok. 42000 lat świetlnych.

Droga Mleczna na niebie

Ponieważ z półkuli północnej patrzymy na obrzeża Drogi Mlecznej, jej intensywność jest znacznie mniejsza w porównaniu z półkulą południową. Z półkuli południowej jest widoczne jaśniejsze centrum galaktyki ze znacznie większą ilością gwiazd.

Droga Mleczna w liczbach

  • Droga Mleczna jest jedną ze 100 miliardów galaktyk istniejących szacunkowo we wszechświecie.
  • Masę naszej galaktyki szacuje się na ok. 1,5 mln mas słońca. Według tych szacunków Droga Mleczna posiada największą masę z galaktyk w Układzie Lokalnym.
  • Liczbę gwiazd w Drodze Mlecznej szacuje się na 100–400 miliardów.
  • Dysk galaktyczny Drogi Mlecznej ma szacowaną średnicę pomiędzy 170000 a 200000 lat świetlnych. Jego grubość szacuje się na ok. 3000 lat świetlnych. Jądro galaktyki Drogi Mlecznej ma średnicę ok. 16000 lat świetlnych. Długość poprzeczki szacuje się na 27000 lat świetlnych.
  • Szacunkowy wiek Drogi Mlecznej to ok. 13,6 miliarda lat. Oznacza to, że powstała w początkach istnienia Wszechświata, który datowany jest na ok. 13,8 miliarda lat.

Podglądanie Drogi Mlecznej nie jest łatwe

Poznanie naszej własnej galaktyki jest dla nas trudniejsze niż sąsiednich galaktyk w związku z naszym położeniem na skraju Drogi Mlecznej. Materia galaktyczna przesłania nam wgląd w różne „zakątki” naszej galaktyki. Częściowo udaje nam się pokonywać te bariery przy pomocy radioteleskopów i teleskopów podczerwonych.

Gdzie zaobserwować Drogę Mleczną na niebie?

Aby podelektować się widokiem Drogi Mlecznej w pełnej krasie, musimy udać się w pobliże równika – do Afryki. Nie oznacza to jednak, że mieszkając w Polsce, jesteśmy na przegranej pozycji. Warto jednak wybrać się w tym celu na południowe krańce kraju. Od marca do października Drogę Mleczną możemy podziwiać w Polsce we wszystkie bezchmurne noce. Wiosną przed świtem, a od połowy lata do jesieni – po zachodzie słońca. 

Halo Drogi Mlecznej

Droga Mleczna otoczona jest tzw. halo, zwanym także ośrodkiem okołogalaktycznym złożonym z gazów. Dostarczana jest do niego materia wyrzucana przez tworzące się i rozpadające gwiazdy.

Przyszłość Drogi Mlecznej

Galaktyki Andromeda i Droga Mleczna poruszają się z prędkością ok. 120 km/s w kierunku siebie i za około 3 miliardy lat zderzą się ze sobą, tworząc jedną, nową, większą galaktykę.

Zdj. główne: Denis Degioanni/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*