Kosmos

Ciekawostki na temat Słońca, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki na temat Słońca, które warto znać

Słońce to gwiazda, bez której nasze życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Skutki jego działania odczuwamy na każdym kroku i przez cały czas. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Jaka jest jego przeszłość i przyszłość? Wreszcie: ile stopni ma Słońce? Oto garść ciekawostek, które przybliżą nam naszą gwiazdę.

Ile stopni ma Słońce?

To jedno z pytań, które zadają swoim rodzicom już małe dzieci. Wiemy przecież, że zbyt długa ekspozycja na działanie promieni słonecznych może być groźna dla naszego ciała i to pomimo całej odległości, jaka dzieli gwiazdę od Ziemi. Ile stopni ma Słońce? Wiele zależy od tego, gdzie chcielibyśmy zmierzyć temperaturę tego ciała kosmicznego. Szacuje się, że na powierzchni Słońca panuje trudna do wyobrażenia temperatura 6500 stopni Celsjusza. To jednak nic w porównaniu do tego, co dzieje się w jego wnętrzu. Może tam panować nawet 14 milionów (!) stopni Celsjusza. Dochodzi tam do przemiany wodoru w hel i uwolnienia ogromnej ilości energii. 

Jakie są wymiary naszej gwiazdy?

Nie tylko ogromna temperatura, która panuje we wnętrzu Słońca, powinna robić na nas wrażenie. Także inne parametry gwiazdy prezentują się imponująco. Jest ono ok. 109 razy większe od Ziemi. Jego masa to aż 333 tysiące równowartości masy naszej planety. Ciekawe, że jego masa jest równa 99,86% masy całego Układu Słonecznego. Nawet jego średnica jest ogromna – to 1 392 684 km.

Jak daleko od Ziemi jest Słońce?

To, ile stopni ma Słońce, na szczęście nie ma niszczącego wpływu na naszą planetę. Wszystko to dlatego, że jest ona bardzo oddalona od gwiazdy, wokół której krąży. Oczywiście w naszym Układzie Słonecznym jest to trzecia planeta i jej odległość nie jest niczym wyjątkowym w przestrzeni kosmicznej. Na nas dystans 149 600 000 km powinien robić duże wrażenie. Warto też wiedzieć, że światło emitowane przez Słońce biegnie długie 8 minut, nim dotrze do Ziemi.

Fot. Rampal Singh/Unsplash

Jaki kolor ma światło Słońca?

Naturalne wydaje nam się być to, że światło słoneczne jest koloru żółtego. Okazuje się jednak, że nie jest to jego naturalna cecha. W rzeczywistości jest białe. Barwy żółtej nabiera dopiero, przechodząc przez ziemską atmosferę. Ciekawe jest to, że w ciągu kolejnego miliarda lat Słońce zwiększy swoją jasność nawet o 10%. Jakie skutki będzie to miało dla Ziemi? Prawdopodobnie temperatura na naszej planecie wzrośnie o 50 stopni Celsjusza, co uczyni ją niemożliwą do zamieszkania. Samo promieniowanie Słońca możliwe jest dzięki fuzji jądrowej w jego wnętrzu. W jej wyniku powstaje hel. Szacuje się, że każdej sekundy zużywane jest w ten sposób 620 milionów ton wodoru. Dzięki temu nasze Słońce jest jaśniejsze niż 95% gwiazd znajdujących się w Drodze Mlecznej. 

Z czego zbudowane jest Słońce?

Pomimo swoich rozmiarów i ogromnej masy Słońce w przeważającej części (niemal 74%) składa się z wodoru. Niespełna 25% to hel. Resztę stanowi mieszanina innych pierwiastków – są to m.in. tlen, węgiel, żelazo, neon czy azot. 

Ile czasu będzie jeszcze żyło Słońce?

Okazuje się, że nasza gwiazda jest mniej więcej w połowie czasu swojego istnienia. Czas jego nieprzerwanego świecenia to ok. 4,6 miliarda lat. Prawdopodobnie zostało w nim dość paliwa, żeby jaśnieć jeszcze przez jakieś 5 miliardów lat. Po tym czasie gwiazda zacznie przeobrażać się w czerwonego olbrzyma. Wodór będzie wtedy spalany nie w jądrze, ale na powłokach gwiazdy. Jej jasność bardzo się zwiększy. Jednocześnie wielkość zwiększy się nawet 200 razy, co stanie się powodem pochłonięcia najbliższych planet, w tym naszej. Zjawisku będzie towarzyszył niesamowicie silny wiatr słoneczny, który już wcześniej zniszczy naszą planetę. 

Czy Słońce jest nieruchome?

Przywykło się twierdzić, że planety w naszym układzie słonecznym poruszają się wokół Słońca. Jest to oczywiście fakt, ale jednocześnie możemy ulegać wrażeniu, że sama gwiazda stoi w miejscu. Nie jest to jednak absolutnie prawdą. Słońce porusza się z prędkością 220 km na sekundę.

Zdjęcie główne: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jerzy 28.07.2021

    Brawo Kamil !!! Zwięzłe, bardzo interesująco podane informacje dla każdej grupy wiekowej. Może w końcu uda się przekonać mojego kuzyna, że ZIEMIA NIE JEST PŁASKA 🙂