Pogoda

Jak powstaje śnieg?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powstaje śnieg?

To, czy z zimowych chmur spadnie śnieg, zależy w dużej mierze od temperatury. Wspomniane opady powstają wtedy, gdy temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza lub mniej i występuje minimalna ilość wilgoci w powietrzu. Drobne kryształki lodu gromadzą się wokół cząsteczek brudu, które zostały przeniesione do atmosfery przez wiatr. Te maleńkie cząstki wilgoci sklejają się ze sobą podczas zderzania. W ten sposób stają się cięższe i większe. Kiedy osiągną już wystarczającą masę, spadną na ziemię.

Skąd bierze się śnieg?

Kryształy śniegu powstają w chmurach, gdy para wodna zamarza na cząstce kurzu, bakterii lub innym stałym materiale. Kiedy temperatura chmur jest w punkcie zamarzania lub poniżej, a w powietrzu znajduje się odpowiedni poziom wilgoci, wokół wspomnianych cząstek tworzą się kryształki lodu. Gdy para wodna skrapla się i zamarza, powstaje płatek o skomplikowanym wzorze. Sześciokątny kształt śnieżynki powstaje na poziomie atomowym. To właśnie tutaj cząsteczki wody łączą się w stabilne struktury krystaliczne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, temperatura powietrza nie musi spaść poniżej zera, aby spadł śnieg. Co ciekawe, najcięższe opady występują przy 0-2 stopniach Celsjusza. Jeżeli temperatura przekroczy 2° C, płatki śniegu będą topnieć. Przybiorą wtedy postać deszczu ze śniegiem. Jeśli będzie jeszcze cieplej, śnieg zamieni się w deszcz.

Jak wyglądają płatki śniegu?

Śnieżynki mają rozmaite kształty i rozmiary. Składają się z kryształów o różnych konfiguracjach. Każdy płatek śniegu tworzy sześciokąt, ponieważ jego struktura składa się przede wszystkim z gwiazdek, pryzmatów i sześciokątnych płytek. Warto pamiętać, że nie ma dwóch takich samych płatków.

Wielkość płatka uzależniona jest od tego, ile kryształków lodu zderzyło się ze sobą i skleiło. Kluczową rolę odgrywa tutaj temperatura. Jeśli przekracza 0 ° C, śnieżynka zaczyna topnieć wokół krawędzi i sklejać trochę bardziej. W związku z tym płatki stają się większe i cięższe. Śnieg jest lepki i idealnie nadaje się do lepienia bałwana.

W przypadku suchego, chłodnego powietrza płatki przyjmują prostszą struktura, dlatego nie będą się tak dobrze kleić. Nie zrobisz z nich ładnych śnieżek. Taki śnieg sprawdzi się idealnie podczas jazdy na nartach. 

Fot. Free Photos/Pixabay

Jak obejrzeć płatki śniegu? 

Aby oglądać fascynujące płatki śniegu, przygotuj platformę widokową (czarny aksamit, ciemną tkaninę lub czarny papier konstrukcyjny) oraz szkło powiększające. Śnieżynki są niezwykle delikatne. Mogą łatwo się stopić pod wpływem ciepła. Musisz zamrozić powierzchnię do oglądania (trzymaj ją w lodówce lub na zewnątrz w chłodnym i suchym miejscu). Jeśli pada śnieg, po prostu trzymaj platformę w górze, aby złapać kilka płatków i obejrzeć je pod lupą. Być może będziesz musiał założyć szalik na nos i usta, by nie stopić ich ciepłym oddechem.

Większość płatków ma mniej niż 1,3 centymetra średnicy. W pewnych warunkach – zwykle w temperaturach zbliżonych do zera, lekkich wiatrów i niestabilnych czynników atmosferycznych, mogą tworzyć się znacznie większe i nieregularne śnieżynki o średnicy około 5 cm.

Czym jest płatek śniegu?

Płatek śniegu początkowo przyjmuje postać maleńkiej kropelki przechłodzonej wody, która zamarzając, tworzy kryształek lodu. Wspomniana kropelka zamarza, ponieważ temperatura jest dostatecznie niska, aby zlepiła się z cząstką kurzu lub pyłkiem. 

Wszystkie płatki mają kształt sześciokąta ze względu na sposób, w jaki się formują. Kryształki lodu łączą się w strukturę heksagonalną, która pozwala cząsteczkom wody ładnie się połączyć. Każda cząsteczka łączy się z jednym atomem tlenu i dwoma atomami wodoru. 

Śnieg, podobnie jak cząsteczki lodu, z których się składa, nie jest biały, lecz bezbarwny. Przyjmuje półprzezroczystą postać, dlatego światło nie przechodzi przez niego tak łatwo, jak przez przezroczyste szkło. To światło odbite od fasetowanej powierzchni płatka śniegu sprawia, że wydaje się on biały. Żadna długość fali nie jest odbijana ani absorbowana z żadną powierzchnią, w związku z tym białe światło przyjmuje biały odcień. Śnieg może też wydawać się niebieski. Dzieje się tak, ponieważ śnieżne warstwy mogą tworzyć filtr dla światła.   

Fot. zanna-76/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

13 + trzynaście =