Inne

W co najlepiej inwestować małe kwoty?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
W co najlepiej inwestować małe kwoty?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W końcu nieźle zarabiasz i udaje Ci się nawet odkładać niewielkie kwoty? Pora zacząć je pomnażać! Nie daj się zwieść wrażeniu, że małych sum nie warto inwestować. Im szybciej poznasz rynek i wybierzesz odpowiednie dla siebie aktywa finansowe, tym większa szansa, że w długim terminie wypracujesz sobie atrakcyjny zysk. Jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat inwestowania małych kwot!

Sklep internetowy w dropshippingu

Pewnie często spotykasz się z opinią, że własny sklep internetowy to atrakcyjny sposób inwestowania pieniędzy. Niestety taki krok wymaga zazwyczaj względnie dużych nakładów finansowych. Mowa nie tyle o uruchomieniu strony czy prowadzeniu działań marketingowych, ile o skompletowaniu asortymentu.

Na szczęście do dyspozycji masz również dropshipping. To model logistyczny, w którym nie musisz z góry inwestować w towar ani ponosić kosztów jego magazynowania. Oferowane przez Ciebie produkty składowane są w hurtowniach, które zajmują się jednocześnie realizacją Twoich zamówień. Ty oszczędzasz czas i pieniądze, a zgromadzone na potrzeby otwarcia sklepu kwoty przeznaczasz choćby na marketing.

Otwarcie sklepu w dropshippingu nie sprawi Ci żadnych problemów. Wystarczy skorzystać z dobrej platformy e-commerce, oferującej funkcję integracji z hurtowniami dropshippingowymi. Dzięki niej błyskawicznie pobierzesz dane produktowe dostawców na swoją stronę i zapewnisz sobie ich automatyczną aktualizację.

Sprzedaż materiałów cyfrowych

E-commerce nie będzie też wymagał od Ciebie dużych nakładów finansowych, jeśli zdecydujesz się na handel materiałami cyfrowymi. W ich przypadku nie musisz bowiem przejmować się kosztowną logistyką. Co więcej, możesz samodzielnie wytwarzać swoje produkty (np. e-booki, utwory muzyczne czy fotografie), znacząco obniżając w ten sposób wydatki.

Oszczędności przeznaczysz więc na działania marketingowe i abonament dobrego oprogramowania sklepowego. Pozwoli Ci ono całkowicie zautomatyzować sprzedaż, dzięki czemu system będzie sam wysyłał produkty do klientów, którzy opłacili swoje zamówienia.

Handel rękodziełem

Sprzedaż rękodzieła to kolejny ciekawy pomysł na rozpoczęcie działalności e-commerce niskim kosztem. Jeśli chcesz zainwestować niewielką kwotę, spróbuj samodzielnie wytwarzać swoje produkty i handlować nimi w sieci.

Artykuły DIY cieszą się największą popularnością w takich kategoriach jak biżuteria, dekoracje czy odzież. Swój asortyment uzależnij więc od posiadanych umiejętności i pasji. Zauważ, że taki model biznesowy pozwala Ci łatwo wyeliminować bezpośrednią konkurencję i zyskać rozpoznawalność na rynku.

Zastanawiając się nad tym, gdzie sprzedawać rękodzieło, skoncentruj się przede wszystkim na własnym sklepie internetowym, popularnych marketplace’ach (takich jak Allegro) oraz serwisach przeznaczonych dla twórców artykułów hand made. Do przykładów tych ostatnich należą Etsy, Pakamera czy Damitu.

Obligacje skarbowe

Jeśli nie lubisz ryzyka i nie chcesz zajmować się własnym biznesem, wcale nie musisz inwestować pieniędzy w e-commerce. Do dyspozycji masz także różnego rodzaju aktywa finansowe, spośród których jednymi z najbezpieczniejszych są obligacje indeksowane inflacją.

To państwowe instrumenty dłużne, których oprocentowanie od drugiego roku inwestycji ustalane jest na poziomie aktualnego odczytu inflacji, powiększonego o niewysoką marżę. Dostępne obligacje różnią się zarówno stawkami, jak i okresem zapadalności. Z łatwością wybierzesz więc wariant odpowiadający Twoim potrzebom inwestycyjnym.

W obligacje indeksowane inflacją możesz zainwestować już 100 złotych. Tyle kosztuje mianowicie każda z nich. Zauważ więc, że jest to doskonały sposób na bezpieczne lokowanie nawet małych kwot. Choć nie zapewni Ci on wysokich zysków, to skutecznie ochroni Twoje oszczędności przed inflacją.

Akcje firm notowanych na giełdzie

Czytając o inwestowaniu, nie sposób nie spotkać się z propozycją nabywania i sprzedawania akcji na giełdzie. Z uwagi na atrakcyjne stopy zwrotu rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością. Zanim jednak ulokujesz wszystkie swoje oszczędności w tych papierach wartościowych, zapoznaj się również z ich wadami.

Niestety inwestycje w akcje cechują się wysokim poziomem ryzyka. Wartość papierów zależy bowiem od sytuacji na rynku i kondycji finansowej poszczególnych spółek. Ze względu na to zjawisko, warto stosować szeroką dywersyfikację i lokować kapitał w funduszach (np. ETF) naśladujących ogólne indeksy rynkowe (np. S&P500, czyli pięćset największych firm amerykańskich).

Inwestując na giełdzie, łatwo niestety dać się ponieść emocjom, kupując i sprzedając akcje w najgorszych możliwych momentach. Zamiast spekulować, stwórz więc swoją własną strategię inwestycyjną, której będziesz trzymać się niezależnie od aktualnej sytuacji na rynku. Dzięki temu w długim terminie Twoje niewielkie oszczędności mogą sporo zyskać na wartości.

Jak inwestować małe kwoty?

W naszym artykule zaprezentowaliśmy Ci 5 najpopularniejszych sposobów na inwestowanie małych kwot. Do wyboru masz jednak zdecydowanie więcej ciekawych rozwiązań. Skład Twojego portfela powinien zależeć wyłącznie od odczuwanego przez Ciebie apetytu na ryzyko i osobistych potrzeb finansowych.

Przed podjęciem decyzji, w co zainwestować małe kwoty, przygotuj więc sobie spersonalizowaną strategię inwestycyjną. Wszystkie wybory dokonywane przez Ciebie od tej chwili, powinny być podporządkowane przyjętym założeniom. Dzięki temu ograniczysz swoją podatność na emocje podczas inwestowania.

Pamiętaj też o wspomnianej już dywersyfikacji. Dotyczy ona nie tylko akcji, ale też całości Twojego portfela inwestycyjnego. Powinien on obejmować różne instrumenty i aktywa, aby w miarę możliwości zredukować ryzyko ewentualnych strat.

Na samym początku warto utworzyć sobie nawet parę portfeli, z których każdy będzie służył innym celom finansowym. Pierwszym i najważniejszym powinna być poduszka bezpieczeństwa, ulokowana w instrumentach o niskim poziomie ryzyka i łatwym dostępie do pieniędzy. Będzie obejmowała środki awaryjne, po które sięgniesz w przypadku ewentualnego nieszczęścia (takiego jak wypadek czy utrata pracy). O swoich długo- i krótkoterminowych celach zacznij myśleć dopiero wtedy, gdy zabezpieczysz już w ten sposób odpowiednią część kapitału.

Znasz już najważniejsze zasady dotyczące inwestowania i najciekawsze pomysły na lokowanie małych kwot. Nie pozostaje Ci więc nic innego jak stworzyć własną strategię i dobrać odpowiednie aktywa finansowe lub uruchomić biznes. Powodzenia!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*