Świat

Do dziś jej postać fascynuje świat. Jak przebiegało barwne życie Kleopatry?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Do dziś jej postać fascynuje świat. Jak przebiegało barwne życie Kleopatry?

Historia tragicznego życia Kleopatry inspiruje kolejne pokolenia filmowców i pisarzy. Przed Tobą garść faktów o życiu starożytnej femme fatale, która wciąż rozbudza masową wyobraźnię! 

Kleopatra – pierwsze lata rządów

Kleopatra wstąpiła na tron jako Tea Filopator, co w tłumaczeniu oznacza boginię kochającą ojca. Egipt był wtedy zadłużony, do tego w kraju zawiązywały się spiski, a targani namiętnościami zwolennicy i wychowawcy jej męża Ptolemeusza za wszelką cenę starali się zagarnąć władzę dla siebie. Ponadto susza nękająca wówczas Egipt pociągnęła za sobą głód i zarazę. W pałacu doszło do ogólnego fermentu, który zmusił Kleopatrę do ucieczki. Młoda królowa znalazła schronienie w Syrii.

Właśnie w tym czasie Gajusz Juliusz Cezar został wysłany do Aleksandrii z misją osaczenia wroga, który rzekomo ukrył się w Egipcie, i uporządkowania długów. Na wieść o tym Kleopatra zdołała przedostać się do pałacu i przeciągnąć Cezara na swoją stronę. Pomiędzy nimi rozgorzało głębokie uczucie. To ono zapewniło Egiptowi kilka lat spokoju, które spożytkowano na wzmocnienie armii i budowę floty.

Kleopatra i Juliusz Cezar

Niedługo po rozprawieniu się z Ptolemeuszem XIII i jego zwolennikami ze związku Kleopatry i Juliusza Cezara rodzi się pierwszy potomek. Juliusz Cezar nakazuje postawić pozłacaną rzeźbę Kleopatry przy ołtarzu Wenus Kapitolińskiej. To posunięcie oburzyło senat, który prędko uknuł spisek. Cezar ginie od ciosów zadanych przez Kasjusza i Brutusa. Kleopatra w pośpiechu opuszcza Rzym, ratując życie swoje i dziecka – małego Cezariona.

Kleopatra i Marek Antoniusz

W 41 roku p.n.e. Marek Antoniusz, członek II triumwiratu rządzącego Rzymem po zabójstwie Cezara, został oddelegowany do Egiptu na rozmowy z Kleopatrą. Ich celem było ustalenie, na ile egipska królowa oddana była Cezarowi, „przywódcy” upadku imperium. W tamtym czasie Rzymianie zmusili do uległości wszystkie kraje i pozostała tylko Kleopatra, która miała czelność się postawić: Egipt nie chciał się podporządkować i lekceważył żądania rzymskiego senatu. 

Antoniusz, który już dawno podkochiwał się w Kleopatrze, stracił dla niej głowę. Nowa namiętność trwała około 10 lat. Z ich związku urodziło się troje dzieci. W Egipcie nastał pokój, a Rzym zaabsorbowany wojnami i intrygami w senacie nie ma głowy do tej pięknej pary. Do czasu… W końcu Oktawian przyzywa Antoniusza do Rzymu i żeni go ze swoją siostrą Oktawią. Kleopatra wpada w złość, ale niebawem kochankowie znowu się spotykają. W 32 roku p.n.e. w Rzymie znowu wybucha niezadowolenie z poczynań Antoniusza i Kleopatry. Rzym wypowiada otwartą wojnę egipskiej królowej.

Ostatnie dni Kleopatry

Choć siły Egiptu przewyższały liczebnie siły Rzymian, zakochana para była bardziej zajęta ucztowaniem i miłosnymi uniesieniami niż sytuacją w kraju. W decydującej bitwie pod Akcjum zwyciężyła flota Oktawiana, a Kleopatra z Antoniuszem uciekli do Aleksandrii. Gdy stało się jasne, że żadne próby zachowania niezależności królestwa nie przyniosą spodziewanych efektów, Kleopatra popełniła samobójstwo. Znaleziono ją martwą, leżącą na pozłacanym łożu w królewskim stroju. Ostatnia rządząca z dynastii Ptolemeuszów odeszła w wieku 39 lat, 12 sierpnia 30 roku p.n.e.

zdj. główne: Howardhudson/wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*