HistoriaPolska

Intrygi, długi i liczne romanse. Poznaj ciekawostki o polskich władcach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Intrygi, długi i liczne romanse. Poznaj ciekawostki o polskich władcach

Temat polskich władców zawsze intryguje. Szczególnie te informacje, które nie są podawane w szkole. Oto kilkanaście najważniejszych ciekawostek na temat polskich królów i książąt, którzy rządzili Polską!

Zygmunt August bankrutem? 

Zygmunt August kreował się na bankruta bez żadnych skarbów. W rzeczywistości ukrywał swój status majątkowy, a także to, że jest niesamowicie bogaty! Posiadał między innymi wspaniałą kolekcję armat, zbrój, czy biżuterii. Nie chciał jednak tego ujawniać, ponieważ bał się, że posłowie na sejm zmuszą go do sprzedania wszystkich zbiorów, zamiast zgodzić się na podatki.

Władysław Jagiełło nie bał się intryg i podstępów

Nim Władysław Jagiełło został królem Polski, długo torował sobie drogę na szczyt i umacniał swoją pozycję. Był nie tylko doskonałym politykiem, ale również i mistrzem w planowaniu intryg. Był przy tym brutalny, ponieważ nie bał się mordować swoich krewnych, byleby – po śmierci swojego ojca Olgierda – zająć jego miejsce. Podstępy wujów i kuzynów potrafił szybko rozgryźć i ukrócić.

Mieszko I i Bolesław Chrobry nie zostali świętymi, bo… nie mieli dobrej opinii?

W Europie panowała kiedyś zasada, że władca, który wprowadził do swojego kraju chrześcijaństwo, był ogłaszany świętym. W Polsce jednak było zgoła inaczej – zarówno Mieszko I, jak i Bolesław Chrobry nigdy nie otrzymali takiego tytułu. Wszystko przez ich liczne rabunki, napady i gwałty, które psuły ich opinię. 

Stanisław August Poniatowski z długami

Stanisław August Poniatowski był prawdopodobnie najbardziej zadłużonym władcą w historii Polski. Jego zobowiązania były kolosalne – do tego stopnia, że został zmuszony do abdykacji z tronu. Po ustąpieniu nadal zmagał się z poważnymi długami. Jeszcze przed koronacją nie potrafił wydawać pieniędzy z rozsądkiem. Za młodu wybrał się w podróż po Europie i wydał wszystko, co otrzymał od rodziny. W związku z długami został zatrzymany i siedział w paryskim więzieniu, jednak dzięki pomocy rodziny Czartoryskich – wypuszczono go. Do jego fatalnej kondycji finansowej przyczyniły się również brylowanie na salonach czy też romanse, których było co niemiara.

UsefulCharts – Kings of Poland Family Tree

Bolesław Chrobry nigdy nie był królem Polski!  

Bolesław Chrobry… nie był królem Polski. Jak to możliwe? Otóż mowa tutaj nie o osobie, a o przydomku. Sam Bolesław za swojego panowania i przez następne wieki miał dwa przydomki – Wspaniały albo Wielki. Dopiero kilkaset lat po jego śmierci zaczęto nazywać go „Chrobrym”. Takie określenie jednak nie miało żadnego związku z jego charakterem rządzenia.

Dwie koronacje w 1025 roku

W 1025 roku odbyły się aż dwie koronacje na królów. Bolesław Chrobry został władcą Polski w kwietniu tego roku, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią. W tym samym roku jednak koronowany został jego syn – Mieszko II.

Polski król był również… carem Rosji

Władysław IV Waza po zdobyciu Moskwy oraz poprowadzeniu licznych, zwycięskich bitew podczas wojny polsko-rosyjskiej, został mianowany na cara Rosji. Otrzymał koronę od rosyjskich bojarzy. Kiedy jednak Polacy zostali wyparci z kraju, Michał Romanow odebrał mu tron.

August II Mocny miał 365 dzieci!

August II Mocny był znany ze swoich licznych romansów, których wcale się nie wstydził. Niektórzy historycy – z tego powodu – twierdzą, że ten król Polski miał aż… 365 dzieci z różnymi kobietami. Tak naprawdę kwestia dziedziczenia jest zdecydowanie prostsza – z prawego łoża August II Mocny miał tylko jednego syna – Augusta III Sasa.

Jan II Kazimierz był także kardynałem

Pomimo sprzeciwu swojego ojca Zygmunta III Wazy, Jan II Kazimierz wyjechał do Włoch, gdzie postanowił wstąpić do zakonu jezuitów. Po dwóch latach nowicjatu opuścił to miejsce, ale – pomimo że nie miał święceń kapłańskich, w 1646 roku otrzymał godność kardynalską od papieża. Rok później natomiast odziedziczył tron szwedzki i tron Polski (jako następca swojego brata).

Fot. Marcello Bacciarelli/Public domain/Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*