Matka natura obdarzyła Ziemię niezwykłymi roślinami. Na naszych parapetach królują kaktusy, paprotki, żyworódki. Czy kiedykolwiek słyszałeś o największej roślinie świata? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się o niej nieco więcej.
Na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą roślinę. Pochodzi ona z niewielkiej azjatyckiej wyspy. Hodowcy przenieśli ją stamtąd w inne rejony świata. Największa na świecie – nie bez kozery. Potrafi osiągnąć wysokość nawet do 7 metrów! Przeciętny kwiat jest w stanie przewyższyć człowieka o metr! Z pewnością nie znajdziesz dla niej warunków do hodowli domowej. Lubisz zapach hortensji lub magnolii? Zapach wydzielany przez dziwidło, na pewno nie zagości w Twojej torebce w postaci olejku.
Brzmi zaskakująco, prawda? Dziwidło nie dość, że nie rozsiewa pięknego zapachu jak na kwiat przystało, to wręcz śmierdzi. Osoby, które miały (nie)przyjemność ją wąchać porównują jej zapach do woni gnijącego mięsa. Dzieje się tak podczas kwitnienia rośliny, a zapach jest wyjątkowo nieznośny tylko nocą. Taki zapach ma przyciągać żerujące nocą padlinożerne zwierzęta. Ponadto swąd, ciepło, jakie wydziela roślina i jej barwa, są atrakcyjne dla much, które ją zapylają i składają w niej jaja.
Bylina u podstaw ma kolbę i fioletową pochwę kwiatostanową. To właśnie pochwa, a raczej jej wnętrze, jest przyczyną tego specyficznego zapachu. Jedna bulwa może ważyć od 30 do 120 kilogramów. Następnie wyrasta z niej jasna kolba, mająca wysokość czasem nawet ponad trzy metry! Malutkie kwiaty męskie kryją kolbę, a przy nasadzie pierścienie kwiatów żeńskich. W celu uniknięcia samozapylenia, w jednym kwiatostanie kwiat męski kwitnie wówczas, gdy przekwitnie kwiat żeński.
Dziwidło kwitnie zawsze w nocy. Kielich otwiera się wtedy, kiedy kwiaty żeńskie będą gotowe do zapylenia. Wspomniane owady, które odwiedzają roślinę w nocy, zapylają ją i przenoszą pyłek z jednego kwiatostanu na inny. Zaobserwowano gwałtowny wzrost temperatury kolby, podczas drugiej nocy kwitnienia. Można nawet zaobserwować parę, unoszącą się nad dziwidłem. Wzrost temperatury równoznaczny jest z osypywaniem się pyłu i powoduje zwiędnięcie pseudo-kielicha. Podkwiatostan zamyka się, by chronić zapylone kwiaty. One zaś otoczone ochronną kolbą rozpoczynają proces wytwarzania owoców z nasionami. Cały okres otwarcia kwiatostanu nie trwa dłużej niż 2-3 dni. Czas od pojawienia się pąka, do pełnego rozkwitu wynosi około trzech tygodni. Niesamowite jest to, jakie tempo rośnięcia przybiera wtedy roślina. Może dokonać wzrostu nawet 10 centymetrów dziennie!
Krążą opinie, że dziwidło olbrzymie wcale nie jest największą rośliną. Największym kwiatem na świecie jest podobno roślina rosnąca na Sumatrze – bukietnica Arnolda. Jeśli chodzi o wielkość kwiatostanu, dziwidło olbrzymie też nie jest przodownikiem. Laury zgarnia dziwidło gigantyczne. Mimo wszystko nie można dziwidłu olbrzymiemu odebrać całej chwały. Nikt jej nie pobije w rankingach, jeśli chodzi o woń, jaką wydziela!
Pomimo wspaniałości rośliny, nie została ona w pełni opisana. Lasy Azji Południowo- Wschodniej są wycinane bądź wypalane w zastraszającym tempie, a naturalne stanowiska lasów okołorównikowych są coraz mniejsze. Trudna dostępność rośliny niczym nie przeszkodziła botanikowi Odoardo Beccari, by przesłać nasiona owej rośliny do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew pod Londynem. W 1889 w warunkach szklarniowych odnotowano jej pierwsze kwitnienie. Oprócz ogrodów królewskich, dziwidło można spotkać w ogrodzie Hortus Botanicus w Leiden oraz Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Bostońskiego. Dzięki sławie, jaką zyskało dziwidło, tysiące turystów zaczęło ją odwiedzać, wspierając finansowo te miejsca. Odpowiednia reklama sprawiła, że pieniądze mogły zostać przeznaczone na badania botaniczne. Również chcesz zobaczyć tę roślinę? Pamiętaj, by robić to tylko w ciągu dnia! W nocy możesz nie znieść jej zapachu.
Fot. Richard J. Rehman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0