Kosmos

Czym są perseidy? Wszystko, co warto wiedzieć o nocy spadających gwiazd

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym są perseidy? Wszystko, co warto wiedzieć o nocy spadających gwiazd

Noc spadających gwiazd to niezwykłe zjawisko. Nie jest to jednak jego prawdziwa nazwa. Astronomowie nazywają je rojem perseidów. Czym są perseidy i kiedy pierwszy raz zostały zaobserwowane? 

Czym są perseidy?

Perseidy są najbardziej regularnym rojem meteorów, którego orbita każdego roku przecina się z ziemską. Rój perseidów można najczęściej zaobserwować pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Rój ten jest związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu przemieszczania się i występowania roju, jej radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Rój perseidów jest obserwowany od około 2000 lat. Pierwsze dane o tym zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu.

Perseidy pojawiają się grupami po około 6 do 15 sztuk w ciągu kilku minut. Po swoim przelocie pozostawiają na niebie ślady. Podczas aktywności perseidów można zaobserwować różne inne meteoryty. 

Meteor powstaje wtedy, kiedy w atmosferę ziemską dostaje się okruch kosmiczny, czyli meteoroid. To, co widzimy to świecący ślad, który jest ulatniającym się gazem, pojawiającym się wzdłuż trasy przelotu meteoroidu. Wiele takich kosmicznych skał spala się w naszej atmosferze, jednak niektóre są na tyle duże, że uderzają w jej powierzchnię. Te meteoroidy, które uderzają w powierzchnię ziemi, nazywane są meteorytami.

LindemannFilmFotoDrohne – Perseid Meteor Shower 2020-08-12/13 – Perseiden Meteorschauer

Jak i gdzie obserwować perseidy?

Perseidy można obserwować poza miastem. Postarajmy się wybrać miejsce na wzgórzu, z daleka od świateł miasta, ponieważ zbyt duża ilość świateł może sprawić, że nie zauważymy wszystkich spadających gwiazd. Niebo najlepiej obserwować w pozycji leżącej lub półleżącej.  Radiant roju może jest w gwiazdozbiorze Perseusza, ale należy również zobaczyć obszar wokół niego, dlatego warto znaleźć dobre miejsce do obserwacji. Perseusz w sierpniu jest widoczny na północno-wschodnim horyzoncie.

Perseidy i leonidy – różnice

Jak już napisaliśmy, perseidy są rojem meteorytów, które regularnie przecinają orbitę ziemską – najczęściej pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Istnieje również drugi bardzo znany rój meteorytów. Są nim leonidy, które z kolei możemy obserwować pomiędzy 10 a 23 listopada. Ich maksymalna aktywność jest widoczna 17 lub 18 listopada. Ten rój jest trudniejszy do obserwacji, ponieważ przemieszcza się znacznie szybciej. Można wtedy zaobserwować aż 3000 spadających gwiazd w ciągu godziny. Na pewno wielu z nas nie zdążyłaby pomyśleć życzenia, nim „spadająca gwiazda” zostałaby  przez nas zauważona. Leonidy są trudniejsze do obserwacji również ze względu na niezbyt sprzyjającą pogodę w listopadzie, która często jest pochmurna, dlatego wielu miłośników astronomii znacznie częściej obserwuje perseidy. Perseidy są również łatwiejsze do obserwacji gołym okiem. Do obserwacji można również używać teleskopu, by jeszcze lepiej móc obserwować nocne niebo. Warto także zainstalować sobie specjalną aplikację na telefon do śledzenia perseidów. Może być to ciekawy sposób na spędzenie sierpniowego wieczoru. 

Fot. Michał Mancewicz/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*