Człowiek

Czym są licytacje komornicze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym są licytacje komornicze?

Artykuł sponsorowany

Licytacje komornicze – co warto o nich wiedzieć? Czy są one opłacalne dla dłużnika? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Celem licytacji komorniczej jest wyegzekwowanie zobowiązania od dłużnika. Zwykle komornik sądowy, chcąc wyegzekwować należność dla wierzyciela, zajmuje w pierwszej kolejności wynagrodzenie dłużnika oraz środki zgromadzone przez niego w banku. W sytuacji, gdy komornik nie jest w stanie odzyskać należnej wierzycielowi kwoty, zajmuje inne składniki majątku dłużnika i wystawia je na sprzedaż w ramach licytacji.

Co podlega licytacjom komorniczym? 

W trakcie licytacji komorniczej publicznie sprzedawane są ruchomości (np. antyki, biżuteria, meble, łodzie, jachty, samochody, maszyny rolnicze, sprzęt agd) oraz nieruchomości (m.in. mieszkania, grunty, garaże, lokale użytkowe) dłużnika. Licytacja może dotyczyć wszystkich ruchomości i nieruchomości dłużnika, który jest ich właścicielem lub współwłaścicielem. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że licytacja nie stanowi korzystnego rozwiązania dla dłużnika. Cena wywoławcza jest często niższa o jedną czwartą w stosunku do wartości danej ruchomości lub nieruchomości. W sytuacji, gdy nikt nie złoży oferty zakupu, przedmiot aukcji może być licytowany ponownie przy cenie wyjściowej równej zaledwie połowie jego wartości, przez co dłużnik dużo na tym traci. Jeśli borykasz się z zadłużeniem, najlepiej jak najszybciej wziąć za nie odpowiedzialność i skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Profesjonalny adwokat szczecin może reprezentować dłużnika w kontakcie z ich wierzycielami, a także firmami windykacyjnymi czy komornikami w roku postępowania. Warto wiedzieć, że termin licytacji nieruchomości w toku egzekucji komorniczej nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Gdzie odbywają się licytacje? Czy można wziąć w nich udział?

Należy wejść na stronę Krajowej Rady Komorniczej, aby sprawdzić aktualne obwieszczenia o licytacjach. Aby wziąć udział w licytacji, należy wpłacić wadium wynoszące 10% wartości przedmiotu aukcji. Licytację wygrywa osoba, która zadeklaruje gotowość zapłacenia najwyższej kwoty. Odbywające się licytacje komornicze tarnobrzeg mogą być dobrą okazją, żeby wylicytować nieruchomość w dużo niższej cenie. Wadą licytacji jest konieczność podjęcia szybkiej decyzji i posiadania w gotówce dużej sumy, ponieważ pieniądze za wygrany na aukcji przedmiot należy wpłacić na rachunek depozytowy sądu w ciągu 14 dni od momentu, gdy przybicie stanie się prawomocne.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*