Człowiek

Czy warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ponad 20% Polaków może poszczycić się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Czasami jednak nasze zawodowe aspiracje sięgają dalej, niż posiadany tytuł. Chęć pogłębienia dotychczasowej wiedzy, zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych niezbędnych do uzyskania awansu albo zupełne przebranżowienie to tylko niektóre sytuacje, w których zaczynamy zastanawiać się nad podjęciem kolejnych studiów. Jedną z najatrakcyjniejszych opcji zdają się studia podyplomowe. Sprawdź, czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować!

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to moduł kształcenia w określonym kierunku skierowany do osób, które uprzednio zdobyły dyplom uczelni wyższej I lub II stopnia, czyli tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Warto przy tym mieć świadomość, że podyplomówka sama w sobie nie nadaje nam kolejnego tytułu. Zatem studia te mają na celu jedynie uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych lub uprawnień poświadczonych certyfikatem.

Na podjęcie studiów podyplomowych można zdecydować się w każdym wieku. Są one skierowane zarówno dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, jak i tych, które są na nim nawet kilkanaście lat. W założeniu mają one na celu dalsze rozwijanie dotychczasowo zgromadzonej wiedzy, przekazanie specjalistycznych umiejętności, jak również podniesienie konkurencyjności danego pracownika i przygotowanie go do pełnienia wyższych stanowisk.

Kto może iść na studia podyplomowe?

Słuchaczami studiów podyplomowych mogą zostać jedynie absolwenci, którzy mają już na koncie minimum studia pierwszego stopnia i tytuł. Natomiast podyplomówka nie jest skierowana do młodzieży po szkole średniej ani do osób dorosłych, które mają wykształcenie średnie (lub niższe). Należy pamiętać, że studia podyplomowe nie zastępują żadnego stopnia studiów wyższych.

kobieta podczas zajęć na studiach podyplomowych
Fot.: Artem Podrez/pexels.com

Jak wygląda „podyplomówka”?

Zazwyczaj studia podyplomowe trwają trzy-cztery semestry, po których uzyskuje się dyplom ukończenia. Dokładny przebieg kształcenia oraz formę zaliczeń czy kwestie pisania pracy każdy instytut studiów podyplomowych w całej Polsce ustala indywidualnie.

Zajęcia odbywają się najczęściej w formie zaocznej, stacjonarnie lub online. Podczas nich słuchacze zdobywają wiedzę bezpośrednio od nauczycieli-praktyków, jak również grupy dzielą się doświadczeniami między sobą. Dzięki takim rozwiązaniom i bliskim kontakcie z wykładowcami studia podyplomowe są niezwykle atrakcyjną formą edukacji, opartej na sytuacjach z życia wziętych. Z pewnością nie ma tam przedmiotów jedynie „zapychających” czas.

Czy studia podyplomowe są płatne?

Decydując się na studia podyplomowe, musimy liczyć się z poniesieniem kosztów edukacji. W naszym kraju właściwie wszystkie kierunki podyplomówek są odpłatne. Płatności naliczane są za każdy kolejny semestr edukacji. Zazwyczaj jest to kwota w przedziale od 1500 zł do 4000 zł. Niektóre, prestiżowe kierunki są jednak droższe.

Zalety uzyskania dyplomu studiów podyplomowych

Jak już było to wcześniej wspomniane, zajęcia dla słuchaczy na podyplomówce ukierunkowane są tak, aby maksymalizować przekazywaną wiedzę. Dlatego dyplom to nie kolejny papierek do kolekcji, a raczej świadectwo naszych wysokich kwalifikacji.

Widniejąca adnotacja o studiach podyplomowych w naszym CV z pewnością nie zostanie niezauważona przez potencjalnego pracodawcę. Przeciwnie, od razu będziemy się jawić jako osoby ambitne, zaangażowane, a także chętne do nauki i rozwoju. Jeśli natomiast masz stałą pracę, wdrażając zdobytą na studiach wiedzę, niewątpliwie zwrócisz uwagę przełożonego i przyspieszysz tym samym swój awans. 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych — czy warto?

Obecnie rynek pracy jest naprawdę wymagający i panuje na nim spora konkurencja. Z drugiej strony jednak brakuje specjalistów z wielu dziedzin, szczególnie związanych z funkcjami menedżerskimi w rozmaitych organizacjach.

Zdobyte dodatkowe kwalifikacje sprawiają, że robimy kilka kroków przed szereg innych pracowników stojących w miejscu. Pozwalają one szybko się rozwijać, wypracować lepsze stanowiska i oczywiście wyższe płace. Można więc powiedzieć, że studia podyplomowe to inwestycja w lepszą przyszłość.

”studia podyplomowe - słuchacze podczas wykładu
Fot.: westend61/elements.envato.com

Studia podyplomowe a kariera zawodowa

Niezależnie od tego, w jakiej branży działamy, studia podyplomowe pozwalają znacząco poszerzyć horyzonty. Największym powodzeniem cieszą się m.in. kierunki:

  • finanse i rachunkowość,
  • MBA (Master of Business Administration),
  • prawo w biznesie,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • bezpieczeństwo i higiena pracy,
  • pedagogika,
  • psychologia biznesu,
  • logistyka,
  • energetyka,
  • socjoterapia.

Podyplomówka czy magisterka? Co wybrać?

Wiele osób chcących kontynuować edukację po ukończeniu studiów I stopnia zastanawia się pomiędzy uczelniami wyższymi a podyplomowymi. Ciężko jest określić, co tak naprawdę jest lepsze. Raczej zależy to od osobistych preferencji. Zarówno studia podyplomowe, jak i magisterskie trwają podobną ilość czasu, jednak kształcenie wygląda nieco inaczej.

Na podyplomówce kładziony jest nacisk na kwalifikacje i praktykę, natomiast magisterka zakłada przekazanie szerokiej wiedzy z danej dziedziny i uzyskanie tytułu. Ostatecznie mogą przesądzić dostępne kierunki, ponieważ niektóre występują jedynie w formie podyplomowej, a niektóre jedynie jako studia magisterskie.

Rekrutacja na studia podyplomowe – co jest wymagane?

Aby dołączyć do grona słuchaczy studiów podyplomowych, należy pozytywnie przejść proces rekrutacji. Zazwyczaj odbywa się online poprzez specjalny system. Uczelnie będą wymagać od nas przedstawienia:

  • dowodu osobistego,
  • kopii dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
  • wypełnionego kwestionariusza,
  • dowodu uiszczenia opłaty rekrutacyjnej,
  • opcjonalnie: zaświadczeń lekarskich (jeśli są wymagane).
studentka sprawdzająca aktualności na stronie uczelni
Fot.: Burst/pexels.com

Czy warto iść na studia podyplomowe? – podsumowanie

Studia podyplomowe to ceniona na rynku pracy forma podnoszenia kwalifikacji. Jeśli więc chcesz w przyszłości pracować na lepszych stanowiskach, jesteś osobą ambitną, cenisz ekspercką wiedzę i planujesz wskoczyć na wyższe szczeble struktur firmowych, to stanowczo warto zdecydować się na podyplomówkę!

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działają farmy wertykalne?
Jak działają farmy wertykalne?
8 roślin, które potrafią odstraszać owady
8 roślin, które potrafią odstraszać owady

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*