Człowiek

Wybierasz się na koncert muzyki klasycznej? Przygotuj się odpowiednio!

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Wybierasz się na koncert muzyki klasycznej? Przygotuj się odpowiednio!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zawsze i można śmiało rzec, że jest jednym z wielu czynników kształtujących jego osobowość. Melodia od czasu prenatalnego do późnej starości pełni funkcję regulującą i stymulującą emocje, a jej tempo i rytm pobudza aktywność centralnego układu nerwowego. Większość osób odczuwa pozytywne emocje podczas słuchania ulubionych utworów na słuchawkach oraz tych pojawiających się w przestrzeni publicznej jako umilacze czasu w trakcie robienia zakupów w galerii handlowej czy czekania w kolejce do kolei miejskiej. Jednym z najbardziej uniwersalnych gatunków jest muzyka klasyczna, grana zarówno na koncertach, jak i w filharmoniach.

Czym charakteryzują się koncerty muzyki poważnej?

Nie ulega wątpliwości, że utwory klasyczne z reguły kojarzą się z szykownością, elegancją i wytwornością, aczkolwiek ich przekaz jest w stanie dotrzeć do wielu grup wiekowych. W związku z tym opisywany styl muzyczny bywa określany jako uniwersalny. Muzyka poważna ma wielu miłośników, którzy z namiętnością wracają do legendarnych dzieł, aby móc się wyciszyć i delektować klasycznymi dźwiękami. Słuchanie podniosłych utworów jest w stanie poprawić samopoczucie, wprowadzić w nastrój skupienia, a nawet zniwelować zmęczenie.

Koncert muzyki poważnej odbywa się w teatrze, operze czy filharmonii lub w innym miejscu o podobnym statusie kulturalnym. Są to szczególne miejsca ze względu na to, iż muzycy występujący na scenie to z reguły wybitni wirtuozi, cieszący się dużym uznaniem wśród publiczności. Trzeba zaznaczyć, że przygotowanie takiego występu wymaga zaangażowania i poświęcenia wielu instrumentalistów i solistów, aby muzyka mogła skraść serca słuchaczy. Chcąc godnie uczestniczyć w takim wydarzeniu, warto zadbać o odpowiedni strój i pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Jak się ubrać na koncert muzyki klasycznej?

Co prawda nie ma żadnych przepisów regulujących kwestie ubioru w tym zakresie, aczkolwiek wybierając się do filharmonii, warto ubrać się elegancko, aby zachować nieco smaku i wyczucia. Dress code do takiego miejsca z reguły każdemu kojarzy się ze smokingiem dla mężczyzny i bardzo elegancką suknią dla kobiety. Jest to prawda, niemniej jednak nie jest powiedziane, że jest to jedyna poprawna opcja. Obecnie nikt od nas nie oczekuje założenia fraku czy wyszukanej sukienki – nie warto popadać w skrajność.

Na koncert muzyki poważnej można przyjść w dowolnym stroju, byleby był adekwatny do miejsca, ponieważ zarówno w operze, jak i filharmonii ma się do czynienia ze sztuką wysoką. Wybierając się na tego rodzaju imprezę, mężczyźni powinni ubrać ciemne spodnie, białą koszulę, marynarkę lub gustowny sweterek. Kobiety mają nieco większy wybór, albowiem mogą postawić na strój formalny składający się z sukienki i szykownych szpilek lub założyć ciemne, skórzane spodnie, buty na płaskiej podeszwie czy wystąpić w jeansach i eleganckiej bluzce – wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Niemniej jednak jedno jest pewne – wyjście do takich miejsc nie jest codziennym wydarzeniem, toteż należy zadbać o odpowiedni kostium na tę okazję i kierować się zasadą: „Muzyka klasyczna – ubiór klasyczny”.

Jak zachowywać się w filharmonii?

Wzniosłe wydarzenia, takie jak Koncerty Chopinowskie są organizowane przede wszystkim dla pasjonatów poważnej muzyki. Warto zaznaczyć, że wspomniana uroczystość to nie koncert rockowy ani jazzowy, zatem odpowiedni sposób zachowania jest zupełnie różny. Od początku imprezy aż do końca nie ma miejsca na potupywanie w rytm muzyki, krzyki, rozmowy, podśpiewywania, komentowania występów, spożywanie posiłków lub co gorsza – napojów wysokoprocentowych. Takie czynności bardzo zakłócają ciszę na sali i dodatkowo irytują zarówno pozostałe osoby, jak i artystów.

Na salę należy przyjść nieco wcześniej – nie ma nic gorszego, jak spóźnialscy, którzy próbują na siłę znaleźć odpowiednie miejsce, przepychając się i trącając siedzących. Należy wspomnieć, że w wielu cenionych filharmoniach osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na salę koncertową, przez co można najeść się pokaźnej dawki wstydu oraz stracić pieniądze i czas.

Przed udaniem się na koncert muzyki poważnej warto dokładnie zapoznać się z programem, a także budową klasycznej symfonii. Wspomniane czynności będą szczególnie przydatne dla tych, którzy po raz pierwszy zagoszczą w progach instytucji kultury.

Klaskać czy nie?

Zarówno koncert jazzowy, jak i festiwal otwarty ma nieco inną specyfikę, ponieważ na takich imprezach uczestnicy mogą bić prawa nawet w trakcie wygrywanej melodii. W przypadku występów w filharmonii jest nieco inaczej. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi melomanami, warto wstrzymać się z owacjami i obserwować publiczność. Dzieła prezentowane w operze lub innej instytucji organizującej koncerty muzyki poważnej są podzielone na części, a aplauz nagradza muzyków dopiero po zakończeniu całego utworu. Klaskanie w przerwach pomiędzy poszczególnymi komponentami może bardzo przeszkodzić orkiestrze. Skąd zatem wiadomo, w którym momencie wznieść wyrazy zadowolenia? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy bacznie obserwować mimikę, batutę i gestykulację dyrygenta, ponieważ to on w momencie zakończenia utworu zwraca wzrok ku publiczności i opuszcza swój atrybut.

filharmonia
Fot.: YiTeng Shi/pexels.com

Podstawowa czynność – wyłączenie telefonu

Z pewnością niejedna osoba, sięgająca pamięcią w przeszłość, jest w stanie przypomnieć sobie minimum jedno wydarzenie kulturalne, na którym ktoś usilnie próbuje rozłączyć połączenie. Głośny dźwięk dobiegający z telefonu nie tylko dekoncentruje artystów, lecz również irytuje publiczność. Niektórzy za pomocą smartfona usiłują uwiecznić wszystko, co tylko możliwe. Takie zachowanie jest z pewnością denerwujące dla miłośników muzyki poważnej, uczestniczących w koncercie w celu rozkoszowania się klasycznymi dźwiękami. Warto doceniać takie chwile, a nie skupiać się na tym, czy wideo się nagrało, aby prędko wstawić je w social mediach.

Podsumowanie

Wiele osób niemających do tej pory nic wspólnego z koncertami muzyki poważnej nie wie, jak należy zachować się w filharmonii. Występy w instytucjach kulturowych to ważne wydarzenia, które warto poprzedzić starannymi przygotowaniami i to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na schludny strój i odpowiednie zachowanie, aby nie narazić się na szereg trudnych sytuacji i niemiłych zdarzeń.

Zdjęcie główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*