Człowiek

Studia podyplomowe – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Studia podyplomowe – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna i na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Powstały nowe technologie oraz nowe zawody. Aby zwiększyć swoją szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy niejednokrotnie konieczne jest całkowite przebranżowienie. Nabyć specjalistyczne wykształcenie z nowej dziedziny można rozpoczynając studia podyplomowe, które w krótkim czasie umożliwią zdobycie niezbędnych uprawnień. Czym są studia podyplomowe i dla kogo studia podyplomowe będą najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź w artykule!

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to forma kształcenia dedykowana osobom, które posiadają kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, czyli dyplom ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. W przypadku kierunku studiów podyplomowych nie jest wymagane, aby kierunek I lub II stopnia był taki sam, jak podejmowany na studiach podyplomowych. Oznacza to, że możemy wybrać kierunek zupełnie inny niż ten, który ukończyliśmy.

Studia podyplomowe dla wielu osób są okazją do zdobycia specjalistycznej wiedzy potrzebnej do podniesienia kwalifikacji, jak również do zupełnego przekwalifikowania zawodowego. Jedną z wyróżniających się uczelni w Warszawie jest Collegium Humanum, która angażuje najlepszą kadrę dydaktyczną z bogatym dorobkiem naukowym oraz menedżerskim. Studia podyplomowe na tej uczelni to bogata oferta nowoczesnych kierunków na najwyższym poziomie oraz przystępne i atrakcyjne programy zajęć.

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe trwają znacznie krócej niż chociażby studia magisterskie. W Polsce obejmują zwykle 2 lub 3 semestry, a zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy raz lub dwa razy w miesiącu.

Studia podyplomowe – rekrutacja

Większość uczelni umożliwia rejestrację na studia online lub w tradycyjny sposób, poprzez złożenie niezbędnych dokumentów w sekretariacie uczelni w wyznaczonym terminie. Wśród wymaganych dokumentów znajdziemy:

-podanie o przyjęcie na uczelnie,

-dyplom ukończeniu studiów wyższych,

-ksero dowodu osobistego,

-dwa zdjęcia o wymiarach 35 x 45 mm,

-potwierdzenie uiszczenia opłaty wpisowej,

Kto może rozpocząć studia podyplomowe?

Studia podyplomowe jak sama nazwa wskazuje, są tylko i wyłącznie dla osób, które ukończyły studia przynajmniej I stopnia. Oznacza to, że nie można zostać studentem kierunków podyplomowych z wykształceniem średnim zaraz po maturze.

Nie ma znaczenia wiek kandydata. Studia podyplomowe mogą rozpocząć osoby, dopiero co ukończyły studia, jak również osoby dojrzałe z wieloletnim stażem pracy.

Dla kogo studia podyplomowe?

Oferta studiów podyplomowych jest naprawdę szeroka i zróżnicowana. Nie tylko podnoszą kompetencje na danym stanowisku, ale także otwierają nowe ścieżki dla osób, które decydują się na zmianę aktualnego miejsca zatrudnienia i przebranżowienia. Studia podyplomowe kierowane są między innymi dla:

  1. Osób wypalonych zawodowo lub bez perspektyw w danej branży

Praca w zawodzie kilka lub kilkanaście lat wykonując codzienne to samo, sprawia, że przestaje ona przynosić satysfakcję, co niekorzystnie odbija się na jej wydajność i efektywność. Studia podyplomowe mogą być sposobem do zmiany sytuacji.

  1. Bezrobotnych

Nie jest tajemnicą, iż po ukończeniu studiów bardzo często jest, że absolwenci nie mogą znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. Studia podyplomowe dają możliwość przekwalifikowania się i zdobycia wiedzy i umiejętności, które pozwolą na zdobycie pracy zgodnie z panującym na rynku zapotrzebowaniem.

  1. Ambitnych pracowników

Ukończenie studiów podyplomowych może być trampoliną dla pracowników, którzy chcą awansować w strukturach firmy.

  1. Nauczycieli

Częste zmiany struktury szkolnictwa niejako zmuszają nauczycieli do zdobycia dodatkowego wykształcenia, czy uprawnień.

Coraz więcej osób z różnych dziedzin decyduje się dokształcać. Powodem jest dynamicznie zmieniający się rynek pracy i pojawienie się nowych zawodów. Studia podyplomowe umożliwiają zaznajomienie się z najnowszymi trendami, metodami i technologami, które mogą pomóc w znalezieniu atrakcyjnej pracy.

Studia podyplomowe dla nauczycieli to doskonały sposób na podniesienie kwalifikacji
Fot.: Max Fischer/pexels.com

Studia podyplomowe online

W dobie internetu i możliwości, jakie oferuje, zdobywanie nowych kwalifikacji stało się o wiele prostsze. Studia podyplomowe online to świetne rozwiązanie dla:

  1. Osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, których dojazd na uczelnie zabierałby mnóstwo czasu.
  2. Osób często odbywających wyjazdy służbowe.
  3. Dla rodziców opiekujących się swoimi pociechami.

Polegają one na przyswajaniu wiedzy poprzez wykorzystanie platform e-learningowych, gdzie wszystkie niezbędne materiały i notatki zgromadzone są w jednym miejscu oraz popularnych komunikatorów audio-wideo.

Zaliczenia poszczególnych przedmiotów odbywają się z reguły na uczelni.

Studia podyplomowe online bez wychodzenia z domu
Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Najczęstszym powodem, dla którego absolwenci studiów wyższych decydują się na kontynuowanie nauki w ramach studiów podyplomowych, jest zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. To inwestycja w siebie i własny rozwój osobisty, który otwiera drzwi do wielu możliwości pracy. Warto jednak zaznaczyć, iż po ukończeniu studiów podyplomowych nie otrzymuje się dodatkowego tytułu naukowego, ponieważ nie jest ono równoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia.

Czy studia podyplomowe są odpłatne?

Za studia podyplomowe trzeba płacić. Koszt uzależniony jest od wybranego kierunku, renomy i lokalizacji uczelni, jednak prawie zawsze jest to wydatek kilku tysięcy złotych. Studia na uczelniach prywatnych z reguły są nieco droższe niż te prowadzone na uczelniach państwowych.

Niemal wszystkie uczelnie rozkładają płatności na raty, dlatego wybierając studia podyplomowe, warto najpierw zorientować się, czy dana uczelnia umożliwia takie rozwiązanie.

Dofinansowanie na studia podyplomowe – dla kogo?

Dofinansowanie studiów podyplomowych jest możliwe tylko dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy z wykształceniem wyższym zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, a także dla pracujących w wieku 45 lat i powyżej.

Wniosek o dofinansowanie oraz wymagane dokumenty należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym Urzędzie Pracy.

Uwaga!

W przypadku nieukończenia lub przerwania studiów podyplomowych z winy uczestnika studiów będzie on zobowiązany do zwrotu całego dofinansowania.

Studia podyplomowe – dlaczego warto?

Oferta studiów podyplomowych jest niezwykle bogata, dlatego z łatwością można dopasować kierunek do swoich potrzeb. Taka forma kształcenia umożliwia nie tylko zdobycie specjalistycznej wiedzy, ale również pozwoli wyróżnić się na tle innych kandydatów starających się o tę samą pracę.

Studia podyplomowe to prosty sposób na podnoszenie swojej wiedzy i umiejętności, co w przyszłości przełoży się na zdobycie wymarzonej pracy.

Podsumowanie

Absolwenci studiów licencjackich oraz inżynierskich i magisterskich coraz częściej decydują się na kontynuowanie nauki, wybierając studia podyplomowe. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych bardzo często wykorzystywane jest do wynegocjowania wyższego wynagrodzenia.

Zdjęcie główne: wayhomestudioo/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*