Człowiek

Na czym polega integracja sensoryczna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega integracja sensoryczna?

Artykuł sponsorowany

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tak zwanej integracji sensorycznej. Jest to forma działań terapeutycznych skierowanych przede wszystkim do najmłodszych. Na czym dokładnie polega integracja sensoryczna? Jakich efektów można się po niej spodziewać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to w ostatnich latach bardzo popularna metoda terapeutyczna, która skierowana jest w głównej mierze do dzieci z problemami w nauce oraz z wadami słuchu. Pozwala ona odczuwać, porządkować oraz akceptować docierające do dziecka bodźce, na przykład bodźce słuchowe, wzrokowe, dotykowe, węchowe i smakowe oraz te pochodzące z ruchu i grawitacji, czyli wszystkie sygnały, które dochodzą do mózgu za pomocą zmysłów. 

Dzięki integracji sensorycznej dziecko nabiera umiejętności poruszania się w skoordynowany sposób, skupiania uwagi na zabawie i nawiązywania prawidłowych relacji społecznych. Należy pamiętać, że proces integracji społecznej rozwija się przez całe życie, ale najbardziej intensywnie przebiega w ciągu pierwszych trzech lat. 

Na czym polega terapia?

Na czym dokładnie polega terapia opierająca się na integracji sensorycznej? Wszystkie zajęcia obywające się w ramach procesu integracji mają charakter nauki poprzez zabawę. Dzieci organizują w taki sposób pracę swoich zmysłów, aby była ona możliwie jak najbardziej wydajna. Podczas terapii integracji sensorycznej wykorzystywane są na przykład zabawki o różnych kształtach, fakturach, rozmiarach, a także tablice sensoryczne na ścianę. Co więcej, terapia integracji sensorycznej jest także terapią ruchem, dlatego też podczas zajęć dzieci huśtają się, ćwiczą w basenie z kuleczkami, bawią się różnymi masami plastycznymi, grają na instrumentach muzycznych. Taka różnorodna stymulacja zmysłów pozwala na optymalny rozwój sensoryki malucha. 

Należy przy tym pamiętać, że o ile terapia, która opiera się na integracji sensorycznej, może przynieść bardzo zadowalające efekty, nie jest ona substytutem klasycznej edukacji. Może natomiast poprawić efektywność uczenia się oraz sprawić, że będzie ono łatwiejsze.

Sala sensoryczna

Warto wiedzieć, że wszystkie zajęcia terapeutyczne tego rodzaju odbywają się w specjalnie wyposażonej i przygotowanej sali. Jak dokładnie wygląda taka sala integracji sensorycznej?  

Przede wszystkim musi być wyposażona we wspomniane wcześniej zabawki. Powinny to być gadżety, które służą percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej oraz węchowej. Koniecznie powinny znaleźć się tam także sprzęty wspomagające równowagę, drabinki i ścianki wspinaczkowe, baseny z kulkami lub piankami oraz sprzęty podwieszane, na przykład różnego rodzaju hamaki oraz duże huśtawki. 

Świetnym rozwiązaniem jest również sensoryczny plac zabaw, który pozwala na przeprowadzanie niektórych elementów terapii na świeżym powietrzu.   

Fot.: Vlad Vasnetsov/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*