Człowiek

Jak powstaje piwo?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powstaje piwo?

Lubimy pić piwo w różnych okolicznościach – niektórzy wykazują się przy tym szczególnym gustem i znajomością tego trunku. Zarówno zapaleni piwosze, jak i bardziej amatorscy wielbiciele tego trunku powinni jednak wiedzieć podstawowe informacje na temat procesu jego powstawania. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie: jak powstaje piwo?

Piwo, czyli co?

Czym właściwie jest piwo? Jest to napój alkoholowy, który uzyskuje się poprzez fermentację brzeczki piwnej. Ta ostatnia to zaś nic innego jak wyciąg ze słodu browarnego (najczęściej jest to słód jęczmienny). Chmiel to tylko dodatek. Ciekawostką jest fakt, że piwo jest najstarszym i najpopularniejszym napojem alkoholowym na całym świecie. Pito je już w starożytnej Mezopotamii, chociaż istnieją podejrzenia, że napój ze sfermentowanej pszenicy pito już nawet 5000 lat p.n.e. Obecnie jest to trzeci, tuż po wodzie i herbacie, najchętniej spożywany napój na świecie. A czego używa się do produkcji piwa? 

Z czego robi się piwo?

W skład piwa wchodzą cztery podstawowe składniki: 

  • słód – stanowi najczęściej ziarno jęczmienia. Ziarna poddaje się skomplikowanemu procesowi słodowania, które polega na poddawaniu go pod działanie wysokiej temperatury przy odpowiedniej wilgotności. Proces przygotowania słodu warunkuje w dużej mierze charakter i styl piwa, które powstanie na końcu,
  • woda – odpowiedni dobór i oczyszczenie wody wpływa nie tylko na smak, ale też na klarowność piwa. Różne rodzaje tego trunku robi się na wodzie miękkiej (np. Pilsner Urquell) lub twardszej (niektóre piwa angielskie),
  • chmiel – wbrew panującemu przekonaniu piwa nie wytwarza się z chmielu, ale z jego szyszek, które są ważnym dodatkiem. Dzięki chmielowi piwo ma nie tylko goryczkę, ale też różnorodne aromaty, które niekiedy definiuje się, np. jako kwiaty, cytrusy, zioła, ale także ‘’końską derkę’’ lub ‘’spalone kable’’,
  • drożdże – kolejny składnik używany do produkcji piwa, bez nich nie jest możliwa fermentacja. Wyróżnia się drożdże dolnej i górnej fermentacji.
Concerning Reality – How is Beer Made?

Proces warzenia piwa – śrutowanie słodu

Przebiegający w kilku etapach proces warzenia piwa rozpoczynamy od śrutowania słodu. Dalsza obróbka tego najważniejszego składnika wymaga jego rozdrobnienia poprzez zmiażdżenie. Dzięki temu przyspiesza rozkład i fermentacja skrobi. 

Na czym polega zacieranie słodu?

Kolejny etap, czyli zacieranie, to nic innego jak mieszanie słodu w kadzi z wodą. Oddziaływanie różnymi temperaturami prowadzi do powstawania różnego rodzaju cukrów. Właśnie na tym etapie, dzięki utrzymywaniu odpowiedniej temperatury, decyduje się czy piwo będzie wytrawne, czy też pełne i słodkawe.

Filtrowanie i wysładzanie, dzięki któremu powstaje brzeczka

Dwa kolejne etapy procesu powstawania piwa –  filtrowanie i wysładzanie prowadzą do powstania brzeczki. Zacier musi znaleźć się w kadzi filtracyjnej. Na tym etapie okazuje się, jak dużą przewagę nad mieleniem ma miażdżenie słodu. To dzięki ocalonej w ten sposób łusce i filtrom odbywa się filtracja. Później dokonuje się płukanie mające na celu odzyskanie cukrów z zacieru.

Gotowanie, chmielenie, chłodzenie

Gotowanie brzeczki to właściwe warzenie piwa. Gotuje się ją przynajmniej przez godzinę. Jest to ważne między innymi dlatego, że prowadzi do dezaktywacji enzymów, sterylizuje płyn, usuwając bakterie i grzyby, wpływa na trwałość napoju i nadaje piwu goryczki. Proces chmielenia odbywa się z kolei poprzez gotowanie piwa wraz z chmielem i trwa około godziny, w zależności od rodzaju chmielu. W dalszej kolejności brzeczkę chłodzi się  za pomocą miedzianej rurki. 

Fermentacja i dojrzewanie piwa

Schłodzenie beczki do odpowiedniej temperatury umożliwia fermentację piwa. Odbywa się w czystym fermentorze wraz z dodanymi drożdżami. Konieczne jest, aby brzeczka była dobrze napowietrzona, co pozwoli na swobodną fermentację drożdży. W sposób powstanie alkohol i dwutlenek węgla.

Rozlewanie piwa

Piwo rozlewa się do sterylnych butelek z ciemnego szkła, aby nie straciło swoich właściwości pod wpływem światła. Należy liczyć się z zachowaniem odpowiedniej ilości dwutlenku węgla w środku. Warto też posiadać kapslownicę. 

Fot. Gerrie van der Walt/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*