Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Przeglądasz właśnie oferty kształcenia na uczelniach wyższych i Twoją uwagę przykuła Kryminologia? To świetnie! Studia na tym kierunku są nie tylko ciekawe i rozwojowe, ale przede wszystkim zapewniają możliwość atrakcyjnego zatrudnienia. Zobacz, jak wygląda edukacja w zakresie kryminologii oraz późniejsza praca w tym zawodzie!
Kryminologia – studia szerokich możliwości
Kierunek kryminologia, studia te zyskują na popularności. Może mieć to związek z rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów w szeroko rozumianym bezpieczeństwie.
Z racji interdyscyplinarności kierunku jego absolwenci zyskują wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na zatrudnienie nie tylko w instytucjach bezpieczeństwa publicznego, ale również prywatnych firmach i korporacjach.
Czym jest kryminologia
Warto na początku omówić, czym właściwie jest kryminologia. Podpowiedź znajdziemy już w samym terminie, gdyż crimen z łaciny oznacza przestępstwo, natomiast logos – nauka. Tak więc kryminologia jest nauką o przestępstwach, a dokładniej wszystkich czynnikach na nie wpływających.
Kryminolodzy zajmują się dokładną analizą przypadków naruszenia prawa, badając zarówno osobę przestępcy (motywy i czynniki mogące mieć wpływ na dokonanie czynu karalnego), jak i jego środowisko oraz ofiarę.
Wykorzystują w praktyce dorobek wielu innych nauk, takich jak psychologia, socjologia, prawo czy psychiatria. Wszystko po ty, by pomóc podejmować w przyszłości możliwie najlepsze działania poprawiające bezpieczeństwo i prowadzące do zwalczania przestępczości.
Kryminologia to nie kryminalistyka
Kiedy słyszymy słowo kryminologia często na myśl przychodzą nam filmy i seriale o tematyce dochodzenia zbrodni. Niestety działania znane nam z kryminałów łączą w sobie elementy zarówno kryminologii (tworzenie teorii i portretu psychologicznego przestępcy), jak i kryminalistyki (zbieranie materiału dowodowego, oględziny miejsca zbrodni).
Sama kryminologia zajmuje się głównie teorią, czyli wszystkimi czynnikami mogącymi wpłynąć na osobę przestępcy, takimi jak np. traumy z dzieciństwa, choroby psychiczne, patologie środowiska itp., podczas kiedy technicy kryminalistyki wykonują szereg badań o podłożu biologiczno-chemicznym, w celu ustalenia sprawcy i przebiegu zbrodni.
Studia na kierunku kryminologia – dla kogo?
Kierunek ten jest atrakcyjny szczególnie dla osób planujących pracę w służbach mundurowych (Policji, Służbie Więziennej), ale także dla wszystkich studentów, którzy pragną w przyszłości zajmować się szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
Ponadto kandydaci na studia powinni wykazywać zainteresowanie psychologią i prawem, a także odznaczać się zdolnościami dedukcji, wytrwałością czy odpornością psychiczną (trzeba być przygotowanym na przerabianie drastycznych historii morderstw czy gwałtów).
W jakich zawodach wykorzystasz wiedzę z zakresu kryminologii?
W ramach studiów zyskasz bogatą wiedzę i umiejętności praktyczne, które pożądane są w wielu instytucjach i firmach zwalczających przestępczość. Po studiach z kryminologii możesz znaleźć zatrudnienie w:
- Służbach mundurowych (Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna),
- Służbach specjalnych (Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego),
- prokuraturze i sądownictwie,
- firmach detektywistycznych i agencjach ochrony mienia,
- działach bezpieczeństwa danych w korporacjach,
- firmach zajmujących się cyberbezpieczeństwem,
- jednostkach zarządzania sytuacjami kryzysowymi.
Jak wyglądają studia kryminologiczne
Kryminologia istnieje jako osobny kierunek studiów bądź jako specjalność na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. W zależności od wybranej uczelni program studiów może się nieznacznie różnić, jednak możesz spodziewać się, że pojawią się takie przedmioty jak: prawo karne i sądowe, prawa człowieka, metody badań i techniki kryminologiczne, psychologia ogólna, antropologia kryminalistyczna, nauki społeczne, etyka, wiktymologia (nauka o ofiarach przestępstw), strategie zapobiegania przestępczości, podstawy socjologii, etyka służb publicznych czy resocjalizacja.
Oprócz wykładów program studiów przewiduje także udział studentów w ćwiczeniach praktycznych, gdzie uczą się oni badać, interpretować, klasyfikować i analizować konkretne przypadki, na podstawie wcześniej uzyskanej wiedzy teoretycznej.
Ile trwają studia?
Studia stacjonarne I stopnia licencjackie na kierunku kryminologia trwają 6 semestrów (tj. 3 lata) i kończą się obroną tytułu licencjata kryminologii. Jeśli zdecydujesz się na studia niestacjonarne (zajęcia odbywają się tylko w weekendy), musisz liczyć się z dodatkowym semestrem, czyli będziesz się uczyć o pół roku dłużej.
Po uzyskaniu licencjatu możesz kontynuować zdobywanie wiedzy i wybrać studia magisterskie II stopnia, które w trybie dziennym trwają 4 semestry (2 lata). Po ukończeniu kształcenia na uczelni zyskujesz tytuł magistra kryminologii.
Na niektórych uczelniach kryminologia występuje także jako jednolite studia magisterskie lub studia podyplomowe.
Czego się nauczysz?
- Wybierając zarówno studia I stopnia, jak i II stopnia podczas zajęć pozyskasz wartościową wiedzę z zakresu:
- metod i technik kryminologicznych,
- prawa karnego,
- badania motywów przestępcy i analizy poszlak,
- stawiania hipotez i argumentacji,
- pracy zespołowej w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu,
- psychologii behawioralnej i resocjalizacji,
- przeciwdziałania zjawisku przestępczości i patologii społecznych.
Dzięki niej będziesz gotowy do podjęcia obiecującej pracy z możliwością rozwoju.
Moduły i specjalizacje
Poza wiedzą ogólną z zakresu kryminologii uczelnie często oferują na tym kierunku możliwość wyboru modułu lub konkretnej specjalności, co pozwala zdefiniować dalszą ścieżkę kariery i dopasować do niej program zajęć.
Są to między innymi moduły przystosowane dla kandydatów do pracy w Policji i służbach specjalnych (prewencja kryminalna, resocjalizacja, kryminalistyka, moduł penitencjarny), a także detektywistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, wiktymologia, patologie społeczne, moduł kuratorski, cyberprzestępczość czy zarządzanie kryzysowe.
Jak się dostać na studia I stopnia na kierunku kryminologia
Każda wyższa szkoła ma własne wymagania co do kandydatów chcących studiować kryminologię, jednak najczęściej w trakcie rekrutacji zwraca się uwagę na wyniki egzaminu dojrzałości z przedmiotów humanistycznych (historia, wiedza o społeczeństwie, język polski i obcy). W drugiej kolejności cenione są geografia, biologia czy matematyka.
Jako że są to studia interdyscyplinarne, to zarówno umysły humanistyczne, jak i te bardziej ścisłe mają równe szanse podczas rekrutacji.
Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo jest dla Ciebie ważne, chcesz zwalczać przestępczość, bądź planujesz wstąpienie w szeregi Policji, to koniecznie weź udział w rekrutacji i spróbuj swoich sił podczas studiów kryminologicznych!
Zdjęcia: materiały od klienta