Człowiek

Czego się boimy? Oto najdziwniejsze fobie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czego się boimy? Oto najdziwniejsze fobie

Słowo „fobia” pochodzi od greckiego „fobos”, co oznacza strach, panikę i ucieczkę przed czymś. Wszystkie fobie rozwijają się stopniowo i silnie wpływają na zachowanie i życie człowieka. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najdziwniejsze fobie świata? Jeśli tak, przeczytaj dalszą część tego artykułu.

Jeśli żółtko wprawia Cię w stan oszołomienia, łysa głowa sąsiada wywołuje szybkie bicie serca i wysokie ciśnienie krwi, a tańczące obok dzieci powodują u Ciebie atak paniki – powinieneś udać się do psychoterapeuty. Fobia to strach, którego nie można kontrolować i nie zawsze ma racjonalne wytłumaczenie.

Objawy fobii:

  • zawroty głowy,
  • palpitacje serca,
  • depresja,
  • nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
  • duszność.

Fobie są leczone przez psychiatrów i psychoterapeutów, a proces ten może trwać od miesiąca do roku, w zależności od nasilenia zaburzenia. Słynne fobie to awiofobia (lęk przed lataniem), klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami) i aktofobia (lęk wysokości). Ale zdarza się, że ludzie boją się zupełnie nieoczekiwanych rzeczy, a jednocześnie nie są w tym sami. Poniżej przedstawiamy najdziwniejsze i najbardziej specyficzne fobie, które występują we współczesnym świecie.

Fobofobia – strach przed fobiami

W istocie fobofobia to irracjonalny strach przed irracjonalnym strachem. Osoby z fobofobią boją się obsesyjnych lęków i fobii. Objawy fobofobii są takie same, jak w przypadku innych chorób związanych z lękiem: niezdolność do relaksu, kołatanie serca i ataki paniki. Osoba cierpiąca na fobofobię zaczyna się martwić i odczuwać niepokój, myśląc o stresujących sytuacjach, ponieważ w teorii w takich sytuacjach może odczuwać strach. Stara się ich unikać na wszelkie możliwe sposoby, zwiększając tym samym tylko swój strach i niepokój.

Nomofobia – strach przed brakiem telefonu komórkowego 

Być może najbardziej niesamowitą fobią XXI wieku jest nomofobia przypisywana ludziom, którzy nie mogą przetrwać bez urządzenia mobilnego. Ostatnie badania wykazały, że około 50% użytkowników telefonów komórkowych odczuwa lekki niepokój i czuje się bardzo niekomfortowo, jeśli z jakiegoś powodu nie mogą korzystać z telefonu komórkowego. A niektórych z nich ogarnia w takich przypadkach irracjonalna panika.

Fot. Pixabay

Fagofobia – strach przed połknięciem

Fagofobia to rodzaj nerwicy charakteryzujący się obsesyjnym lękiem przed zakrztuszeniem się podczas jedzenia, spowodowanym bolesnymi przyczynami. Mogą do nich należeć na przykład trudności w połykaniu. W łagodniejszych przypadkach fagofobicy jedzą tylko miękkie i płynne jedzenie.

Chorofobia – strach przed tańcem

Taniec to nie tylko popularna forma ćwiczeń, ale także uniwersalny temat w wielu kulturach na całym świecie. Jednak wciąż są ludzie, którzy są zbyt nieśmiali, by tańczyć. Ten irracjonalny lęk przed tańcem nazywany jest chorofobią, ale jest to lęk nie tylko przed samym procesem, ale także przed jakąkolwiek osobą, miejscem, wydarzeniem albo sytuacją związaną z tańcem lub go symbolizującą.

Dromofobia – strach przed przejściem przez ulicę

Przyczyną pojawienia się takiej fobii może być wypadek, w którym pacjent stracił ukochaną osobę lub obserwacja wypadku samochodowego z zewnątrz. Osoba cierpiąca na dromofobię stara się w każdy możliwy sposób omijać drogi, trudno jej je przekroczyć nawet na przejściu dla pieszych, nawet chodzenie po chodnikach nie jest dla niej łatwe. Każdemu podejściu do drogi towarzyszą ataki paniki. Pacjenci z podobnymi fobami częściej występują w dużych miastach, a znacznie rzadziej na terenach wiejskich.

Lacanofobia – strach przed warzywami 

Niektórzy ludzie boją się warzyw, ponieważ myślą, że ich nasiona w nich wykiełkują. 

Osoby cierpiące na to zaburzenie bardzo boją się jedzenia warzyw, dlatego unikają ich za wszelką cenę. 

Felinofobia, czyli lęk przed kotami

Ludzie, którzy boją się kotów, doświadczają zawrotów głowy, nudności, suchości w ustach, kołatania serca, niemożności mówienia i myślenia, a nawet paniki, gdy spotykają te urocze stworzenia, cierpią na felinofobię.

Trichofobia – strach przed włosami

W przypadku trichofobii osoba panicznie boi się rozpuszczonych włosów. Tacy pacjenci nie tolerują zwierząt domowych i są zniesmaczeni wszelkimi puszystymi i włochatymi przedmiotami. Na przykład osoba z trichofobią może mieć atak paniki, jeśli zastanie grzebień z kilkoma wplątanymi w niego włosami lub może oniemieć z przerażenia, jeśli zobaczy włosy na swoim płaszczu.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*