Człowiek

8 zaskakujących faktów o włosach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
8 zaskakujących faktów o włosach

Twoja czupryna wiele potrafi powiedzieć. Na jej podstawie można orzec o chorobach i cechach charakteru. A czy Ty możesz pochwalić się równie solidną wiedzą na temat włosów? Jeśli nie, zachęcamy do uzupełnienia wiedzy!

Włosy a pogoda

W ciepłą słoneczną pogodę włosy rosną nieco szybciej. Ciepło stymuluje krążenie krwi, a słońce sprzyja syntezie witaminy D3, której niedobór może powodować wypadanie włosów. Gdy na dworze panuje duża wilgoć, zdrowe włosy mogą zwiększyć swoją długość nawet o 30%! 

„Śpiących” cebulek włosowych nie ma

Często możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że taki a taki produkt aktywuje „śpiące” cebulki włosowe. Otóż cebulka włosowa to korzeń, a korzeń zawsze będzie wypuszczać łodygę włosa, nawet uszkodzoną. W żadnym systemie korzeniowym nie ma trybu spania, jak i nie ma trybu pobudki. Włos nie rośnie tylko wtedy, gdy system korzeniowy zastąpiła tkanka łączna.

W starożytnym Rzymie włosy rozświetlano gołębimi odchodami

Wśród starożytnych Rzymianek niezwykłą popularnością cieszył się nie tylko kolor czarny, ale też blond. Inne kolory uzyskiwano z jagód, henny czy rozdrobnionej skorupy orzecha. Włosy rozjaśniano jednak gołębimi odchodami. Dobrze, że choć czarnego barwnika nie pozyskiwano z odchodów…

Farbowanie nie sprzyja wypadaniu włosów

Aby farba do włosów rzeczywiście przyczyniła się do ich wypadania, jej składniki musiałyby dotrzeć do cebulek, które znajdują się 3–5 mm poniżej poziomu skóry głowy. Jeśli syntetyczne składniki farby dotarłby na taką głębokość, to wypaliłyby skórę na głowie! Jeśli przeprowadzasz procedurę zgodnie z instrukcją i nie trzymasz farby na włosach zbyt długo, ucierpi na tym co najwyżej łodyga włosa.

Z włosa można wiele wyczytać

Włosy składają się z węgla (50%), tlenu (21%), azotu (17%), wodoru (6%) i siarki (5%), a więc pięciu prostych i niepozornych pierwiastków. A jakże ten wytwór naskórka pomaga w codziennej pracy kryminalistów i ekspertów medycyny sądowej! Włosy są nośnikiem wielu informacji o ich właścicielu. One też najdłużej – bo aż kilka miesięcy – „pamiętają” substancje psychotropowe, które zażył człowiek, co aktywnie wykorzystują służby mundurowe. Na podstawie DNA włosa można też uzyskać wyczerpujący portret podejrzanego.

Kolor włosów może się zmieniać

Różne bywają na świecie kolory włosów, odcienie czerni, blondu, brązu. Na kolor włosów wpływa ilość melaniny – barwnika obecnego w cebulce włosa. Dlatego im więcej melaniny znajduje się w Twoich cebulkach, tym ciemniejszy będzie ich kolor. Ilość melaniny może maleć wraz z wiekiem, dlatego z czasem włosy jaśnieją, a u większości ludzi – siwieją.

Wypadanie włosów to „sprawka” mieszków włosowych

Spośród 100 000 włosów na głowie człowiek traci dziennie około stu. Ta strata jest spowodowana przez mieszki włosowe, które przez jakiś czas muszą się zregenerować, zrzucając łodygę włosa. Mieszki włosowe odpoczywają w różnym czasie, dlatego trudno zauważyć tę stratę. Nie musisz też się niepokoić wypadaniem włosów, bo w ich miejscu pojawią się nowe! 

Pojedynczy włos może wytrzymać 150 g ciężaru

Włosy, choć z pozoru delikatne, potrafią wiele wytrzymać – pod warunkiem, że są zdrowe. W warunkach laboratoryjnych jeden zdrowy włos może wytrzymać do 150 g ciężaru. Jeśli jednak włos jest osłabiony, pęknie już pod naporem 50 g.

Zdj. główne: Pablo Merchán Montes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*