Nowe technologie

Coraz śmielej wkracza w różne dziedziny życia. Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Coraz śmielej wkracza w różne dziedziny życia. Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość coraz mocniej wpływa na nasze życie. Kojarzona dawniej przede wszystkim z grami i efektami kinowymi, będzie mieć coraz więcej zastosowań w dziedzinach, w których raczej tego nie podejrzewamy. Co warto wiedzieć o virtual reality? Oto solidna porcja informacji.

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość to nic innego jak trójwymiarowy obraz, który stworzono komputerowo, po to, żeby móc przedstawiać przedmioty, ale też całe zdarzenia. Mówimy w tym przypadku o wirtualnej imitacji rzeczywistości. Celem VR jest to, żeby wywoływać w odbiorcach w sztuczny sposób naturalne doznania, możliwie doskonale imitować rzeczywistość. 

Jak działa virtual reality?

Przede wszystkim bardzo istotne było tutaj zrozumienie tego, jak funkcjonuje ludzki mózg i w jaki sposób człowiek postrzega rzeczywistość. Z uwzględnieniem tych elementów powstały m.in. okulary VR, które są zabudowane po bokach po to, żeby lepiej odciąć nas od tego, co należy do świata rzeczywistego. Kolejnym ważnym elementem było to, żeby wirtualna rzeczywistość rozgrywała się przed naszymi oczyma w czasie rzeczywistym. Wraz z innymi dodatkami, mającymi wzmocnić doznania słuchowe czy nawet dotykowe, całość odpowiada za szczególne doznania, jakie oferuje wirtualna rzeczywistość.

Jak długo korzystamy z wirtualnej rzeczywistości?

Okazuje się, że takie technologie wcale nie są kwestią ostatnich 10 czy 20 lat. Sama idea sięga lat 30. XX w., gdy rozwijali ją pisarze zajmujący się fantastyką naukową. W latach 50. popularne były proste zabawki, które wykorzystywały namiastkę wirtualnej rzeczywistości. Prace nad nią w pełnym znaczeniu rozpoczęła amerykańska armia w latach 50. i 60. (symulatory lotów).

fot. JESHOOTS-com/Unsplash

Wirtualna rzeczywistość a rozrywka

W największym stopniu rzeczywistość wirtualna zaistniała w dziedzinie szeroko pojętej rozrywki. Sprzyja temu fakt, że do odbioru podstawowych elementów takiego przekazu wystarczą już tanie okulary VR, które można kupić za grosze lub nawet zrobić samemu.

Gdzie znajduje zastosowanie wirtualna rzeczywistość w rozrywce?

Przede wszystkim mamy do czynienia z filmami 360° i dodatkowymi akcesoriami, które pomagają uzyskać niespotykane doznania podczas gier. Najbardziej rozbudowane systemy VR pozwalają nie tylko na to, by widzieć odwzorowaną rzeczywistość na ekranie, ale nawet zyskać wrażenie stania się jej częścią. Obecnie niektóre z nich znajdują zastosowanie nawet w smartfonach. Coraz częściej takie rozwiązania są używane w sztuce i są obecne w nowoczesnych muzeach. Korzystać z VR będą też film i telewizja – chodzi o to, żeby poprzez stosowanie nowoczesnych technologii walczyć o uwagę widza, dając mu niespotykane dotąd doznania. 

Inne zastosowania wirtualnej rzeczywistości. Przemysł i nie tylko

Gdzie jeszcze zastosowanie ma lub będzie mieć wirtualna rzeczywistość? Okazuje się, że możliwości jej wykorzystania są niezwykle szerokie.

Przemysł

Technologia wirtualnej rzeczywistości zyskuje coraz większe zastosowanie w przemyśle. Kreowanie sztucznego obrazu przestrzeni lub procesów może być wykorzystane w projektowaniu. Korzystają z tego np. wielkie koncerny motoryzacyjne czy zajmujące się produkcją samolotów.

Edukacja

Niewątpliwie z virtual reality skorzysta rozrastający się rynek szkoleń i szeroko pojęta edukacja. E-learning może być bardzo wygodny i konkurencyjny cenowo w stosunku do tradycyjnego nauczania, ale to technologia wirtualnej rzeczywistości może pokierować tę metodę na zupełnie nowe tory. Również lekcje w szkole mogą być ciekawsze dzięki wędrówce w głąb ludzkiego ciała lub przemierzaniu przestrzeni kosmicznej dzięki goglom VR. 

Architektura i projektowanie wnętrz

Niewątpliwie wizualizacje przestrzeni, która jeszcze nie istnieje, mogą być przydatnym narzędziem dla osób będących architektami lub projektantami wnętrz. Ich projekty mogą się dzięki temu stać niemal namacalne.

Medycyna i wojsko

Dzięki VR łatwiej będzie szkolić specjalistów w ważnych dla ludzkiego życia dziedzinach. Lekarz chirurg, pilot myśliwca czy saper rozbrajający bombę – oni wszyscy mogą ćwiczyć dzięki wirtualnej rzeczywistości, co pozwoli w bezpieczny sposób zyskać niezbędne umiejętności.

Marketing

Oczywiście VR z pewnością będzie dużą pomocą dla osób, które pracują w marketingu. Dzięki niej reklamy staną się dużo bardziej realistyczne. Klient będzie mógł nie tylko wyobrazić sobie korzyści, które uzyska po zakupieniu danego produktu lub zamówieniu usługi, ale je również poczuć i zobaczyć.

Zdjęcie główne: JESHOOTS-com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*