Historycznie pszczoły były uważane za zwierzęta święte, łączące świat żywych i martwych. Choć obecnie ich pozycja w świecie znacznie się zmniejszyła, to wartość ich pracy wciąż pozostaje istotna.
Pszczoły to owady odpowiedzialne za zapylanie. Dzięki ich pracy zapylane są rośliny odpowiadające za ⅓ żywności na całym świecie. Gdyby nie te niewielkie owady, natura nie mogłaby się swobodnie rozwijać, a ludzie nie mieliby świeżych owoców oraz warzyw, a przede wszystkim zboża i kukurydzy.
Liczebność pszczół spada z każdym rokiem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są szkodliwe dla nich pestycydy wykorzystywane w rolnictwie.
Choć powszechnie może się wydawać, że pszczoły można podzielić na kilka podstawowych gatunków, to badacze zajmujący się tymi cennymi owadami określili ponad 20 tysięcy różnych odmian, gatunków i podgrup pszczół żyjących na całym świecie. Jedna kolonia pszczół może składać się z niemal 70 tysięcy owadów dzielonych na królową, trutnie oraz robotnice. Szacuje się, że królowa składa do 3000 jaj dziennie po stosunku z około 20 trutniami.
Naukowcy studiujący życie pszczół w badaniach podkreślają, że podczas jednego lotu, pszczoła jest w stanie zapylić około tysiąca kwiatów. Podczas jednej półgodzinnej wycieczki pszczoła zbiera średnio około 70 miligramów nektaru. W praktyce matematyka ta przekłada się na fakt, że do wyprodukowania kilograma miodu pszczoły muszą zebrać nektar z około czterech milionów kwiatów, co statystycznie zabiera 140 tysięcy kilometrów.
Naukowcy sprawdzili, że średnia prędkość lotu pszczoły wynosi około 25 kilometrów na godzinę, co oznacza, że dla kilograma miodu pszczoła musi przebyć trasę, podczas której mogłaby trzykrotnie okrążyć Ziemię.
Przyczyn, dla których pszczoła użądli człowieka, jest wiele. Trudno zdefiniować jedną konkretną. W przypadku zdrowego człowieka jedno użądlenie nie jest groźne i kończy się jedynie miejscową opuchlizną. Badacze ocenili, że realne zagrożenie dla życia zdrowego człowieka stanowi użądlenie ponad tysiąca owadów. W przypadku osób uczulonych na pszczoły sytuacja jest znacznie groźniejsza i nawet jedno, niefortunnie umiejscowione użądlenie, może być fatalne w skutkach. Równie negatywny skutek ataku ponosi także samo zwierzę. Po ukąszeniu pszczoła traci swoje żądło i umiera.
Pszczoły to jedne z najciekawszych owadów. Komunikują się za pomocą specjalnych dźwięków oraz tańców, których zasięg obejmuje około 100 metrów. Pszczoły posiadają także wewnętrzny zegar czasowy, który pokazuje owadowi, kiedy dana roślina mioduje. Co ciekawe, pszczoły, choć są bardzo lekkie (robotnica waży około 0,1 grama) to mogą unieść nektar niemal dwa razy cięższy od siebie. Każda pszczoła robotnica żyje maksymalnie 24 tygodnie. W tym czasie jest w stanie wyprodukować miód stanowiący 1/12 łyżeczki.
Zdj. główne: Meggyn Pomerleau/unsplash.com