Artykuł sponsorowany
W ostatnim czasie w przemyśle wytwórczym i elektronicznym dużą popularnością cieszą się sterowane numerycznie maszyny CNC. Pozwalają one na precyzyjną produkcję złożonych kształtów, obróbkę oraz lutowanie elementów m.in. z metalu, szkła oraz tworzyw sztucznych. Przeczytaj, jak funkcjonują obrabiarki sterowane numerycznie oraz gdzie stosuje się technologię CNC.
CNC to skrót terminu Computerized Numerical Control, a więc komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Najczęściej sterowanymi maszynami są: frezarki, tokarki oraz elektrodrążarki. Maszyny CNC są wykorzystane do obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych, ale mogą również precyzyjnie obrabiać szkło i inne materiały. Pozwalają wykonywać złożone kształty w stosunkowo krótkim czasie, co znajduje zastosowanie w produkcji przemysłowej, gdzie duże znaczenie ma zachowanie powtarzalności danego kształtu.
Komputerowo sterowane urządzenia numeryczne wykorzystuje się przede wszystkim w gałęziach przemysłu zajmujących się obróbką. Do najpopularniejszych urządzeń należą obrabiarki metalu – frezarki oraz tokarki. Technologię CNC stosuje się często przy obróbce skrawaniem, co pozwala na precyzyjne modelowanie materiału w różnych kierunkach. Obecnie frezowanie jest jedną z najczęściej wybieranych metod modelowania różnych materiałów. Warto sprawdzić cnc radom, jeśli zależy Ci na frezowaniu wykonywanym przy użyciu narzędzia o ruchu obrotowym w trzech osiach. Dzięki temu przedmiot poddawany obróbce może być nieruchomy lub w ruchu posuwowym. Półfabrykat formuje się przez stopniowe usuwanie naddatku materiału z przedmiotu obrabianego.
Numeryczne obrabiarki pozwalają wykonywać skomplikowane operacje z dużą precyzją i w sposób cykliczny, z zachowaniem wymaganych wymiarów, kształtów oraz właściwości powierzchni. Przykładowo cięcie blach przy pomocy technologii CNC pozwala na otrzymanie precyzyjnie wykrojonych elementów, dzięki czemu blachy spełniają ściśle określone standardy produkcyjne.
Zdj. główne: Daniel Smyth/unsplash.com