Ustanowiona w 1958 roku przez 34. prezydenta Stanów Zjednoczonych Dwighta Eisenhowera Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) szybko stała się pionierem i liderem w zagospodarowywaniu przestrzeni kosmicznej. Polecamy Twojej uwadze najważniejsze i najciekawsze fakty o NASA.
1. Vehicle Assembly Building
Budynek montowania pojazdów (budynek na przylądku Canaveral, w którym przeprowadzany jest ostateczny montaż statków kosmicznych) jest tak wielki, że panuje w nim swoisty mikroklimat. Gdyby nie to, że w budynku działa jeden z największych na świecie systemów klimatyzacyjnych, pod sufitem – za sprawą wilgotnego klimatu Florydy – tworzyłyby się deszczowe chmury.
2. Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej
NASA całkiem na poważnie bierze pod uwagę możliwość istnienia inteligentnej, a przy tym agresywnej formy życia na innej planecie. Na taką ewentualność agencja kosmiczna powołała do życia Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej.
3. Oryginał z lądowania na Księżycu
W 2006 roku NASA przyznała, że taśma, na której znajdował się oryginał nagrania z lądowania na Księżycu, została przez przypadek ponownie użyta. Na szczęście nie było to jedyne nagranie. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją kopii znalezionych w archiwach CBS i Ośrodka Kosmicznego im. Johnsona.
4. Film Armageddon
Uczeni NASA często wykorzystują pokaz filmu „Armageddon” w ramach szkolenia młodych specjalistów, którzy podjęli pracę w agencji kosmicznej. Nowi pracownicy proszeni są o znalezienie w filmie 168 nieścisłości naukowych, do których zaliczyć można na przykład płonący w kosmosie ogień.
5. Przylądek Canaveral
Nieprzypadkowo rakiety startują właśnie z Przylądka Canaveral. Spośród wszystkich stanów USA to właśnie Floryda leży najbliżej równika, czyli tam, gdzie prędkość obrotu Ziemi wokół własnej osi jest największa. Tym samym, jeśli rakiety startują w kierunku wschodnim, prędkość liniowa obrotu Ziemi nadaje im dodatkowej prędkości. Poza tym dobrze, gdy w pobliżu platformy startowej nie ma obszarów gęsto zaludnionych. Idealnym miejscem na ewentualne awarie jest obmywający Florydę Ocean Atlantycki.
6. „Imperialne” kontra „metryczne”
W 1999 roku NASA straciła jeden ze swoich orbitalnych aparatów. Powód? Połowa inżynierów używała jednostek imperialnych, a połowa – metrycznych. To uniemożliwiło skuteczny przekaz poleceń nawigacyjnych do sondy.
For. MrMiscellanious/Public domain/Wikimedia Commons