Kosmos

Ciekawostki o NASA, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o NASA, które warto znać

Ustanowiona w 1958 roku przez 34. prezydenta Stanów Zjednoczonych Dwighta Eisenhowera Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) szybko stała się pionierem i liderem w zagospodarowywaniu przestrzeni kosmicznej. Polecamy Twojej uwadze najważniejsze i najciekawsze fakty o NASA. 

Najważniejsze fakty z historii NASA

  • Amerykańskie statki kosmiczne są montowane w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy’ego położonym na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Jest ono zarazem miejscem startów załogowych statków kosmicznych.
  • Koordynacja i monitoring wszystkich lotów załogowych leży w zakresie kompetencji Centrum Lotów Kosmicznych im. Johnsona w Houston w Teksasie. Za nadzór bezzałogowych misji kosmicznych odpowiada natomiast Laboratorium Napędu Odrzutowego w Pasadenie w stanie Kalifornia.
  • W latach 1961-1975 agencja realizowała program Apollo. Jego celem było lądowanie człowieka na Księżycu. W ramach programu Amerykanie lądowali na naturalnym satelicie Ziemi sześciokrotnie.
  • Pierwsza amerykańska stacja kosmiczna nosiła nazwę Skylab. Kosmiczne laboratorium działało na orbicie prawie 6 lat, od 1973 do 1979 roku. Skylab odwiedziły w sumie trzy załogi amerykańskich astronautów. 
  • Era wahadłowców w USA nastała pod koniec lat 70. Pierwszym wahadłowcem NASA, który odbył lot kosmiczny była Columbia. Pierwsza udana misja Columbii odbyła się w kwietniu 1981 roku. Wahadłowiec uległ zniszczeniu 1 lutego 2003 roku w czasie swojej 28. misji. Zginęła wtedy cała siedmioosobowa załoga.
  • W 2004 roku na powierzchni Marsa wylądowały dwa wysłane przez NASA bliźniacze łaziki – Spirit i Opportunity. Roboty zbadały Czerwoną Planetę pod kątem geologicznym. Kolejną udaną misją na Marsa było lądowanie sondy kosmicznej Phoenix. 25 maja 2008 roku NASA wysłała lądownik w kierunku Marsa z nadzieją, że odkryje wodę pod powierzchnią gruntu. A do 2037 roku NASA planuje zorganizować załogową wyprawę na Marsa.

Ciekawostki o NASA

1. Vehicle Assembly Building

Budynek montowania pojazdów (budynek na przylądku Canaveral, w którym przeprowadzany jest ostateczny montaż statków kosmicznych) jest tak wielki, że panuje w nim swoisty mikroklimat. Gdyby nie to, że w budynku działa jeden z największych na świecie systemów klimatyzacyjnych, pod sufitem – za sprawą wilgotnego klimatu Florydy –  tworzyłyby się deszczowe chmury.  

2. Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej

NASA całkiem na poważnie bierze pod uwagę możliwość istnienia inteligentnej, a przy tym agresywnej formy życia na innej planecie. Na taką ewentualność agencja kosmiczna powołała do życia Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej.

3. Oryginał z lądowania na Księżycu

W 2006 roku NASA przyznała, że taśma, na której znajdował się oryginał nagrania z lądowania na Księżycu, została przez przypadek ponownie użyta. Na szczęście nie było to jedyne nagranie. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją kopii znalezionych w archiwach CBS i Ośrodka Kosmicznego im. Johnsona.

4. Film Armageddon

Uczeni NASA często wykorzystują pokaz filmu „Armageddon” w ramach szkolenia młodych specjalistów, którzy podjęli pracę w agencji kosmicznej. Nowi pracownicy proszeni są o znalezienie w filmie 168 nieścisłości naukowych, do których zaliczyć można na przykład płonący w kosmosie ogień.

5. Przylądek Canaveral

Nieprzypadkowo rakiety startują właśnie z Przylądka Canaveral. Spośród wszystkich stanów USA to właśnie Floryda leży najbliżej równika, czyli tam, gdzie prędkość obrotu Ziemi wokół własnej osi jest największa. Tym samym, jeśli rakiety startują w kierunku wschodnim, prędkość liniowa obrotu Ziemi nadaje im dodatkowej prędkości. Poza tym dobrze, gdy w pobliżu platformy startowej nie ma obszarów gęsto zaludnionych. Idealnym miejscem na ewentualne awarie jest obmywający Florydę Ocean Atlantycki.

6. „Imperialne” kontra „metryczne”

W 1999 roku NASA straciła jeden ze swoich orbitalnych aparatów. Powód? Połowa inżynierów używała jednostek imperialnych, a połowa – metrycznych. To uniemożliwiło skuteczny przekaz poleceń nawigacyjnych do sondy.

For. MrMiscellanious/Public domain/Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*